Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Prvým krokom na otvorenie diskusie o riešeniach pre zdravotne znevýhodnených je Fórum inklúzie v športe

11.10.2021

Hlavným cieľom medzinárodného Fóra inklúzia v športe je diskusia o systematických zlepšeniach štátnej podpory športovcov so zdravotným znevýhodnením

Prvým krokom na otvorenie diskusie o riešeniach pre zdravotne znevýhodnených je Fórum inklúzie v športe

Hlavným cieľom medzinárodného Fóra inklúzia v športe je práve diskusia o systematických zlepšeniach štátnej podpory športovcov so zdravotným znevýhodnením a parašportu na Slovensku. slúži na výmenu názorov a skúseností slovenských i zahraničných expertov, športových organizácií, samotných športovcov so zdravotným znevýhodnením ako aj ich rodičov. Vznik podujatia iniciovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Národným športovým centrom (NŠC).

 

„Myslím si, že aj pri posledných paralympijských hrách v Tokiu si Slovensko všimlo, že medzi sebou máme mimoriadne talentovaných športovcov so zdravotným znevýhodnením. 11 medailí z tohto podujatia je toho dôkazom. Títo športovci sú nielen výbornou reprezentáciou pre Slovensko, ale zároveň pomáhajú búrať predsudky. Sú dôkazom toho, že zdravotné znevýhodnenie nemusí byť prekážkou k úspechom či k pokoreniu svetových rekordov,“ zdôraznil Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 

Vo všeobecnosti všetci vieme, že športovanie prispieva k zlepšeniu kvality života ľudí so zdravotným znevýhodnením, ako aj k zlepšeniu ich fyzického a psychického zdravia. „Šport je najlepšou cestou inklúzie a prispieva k tomu, aby sme vnímali inakosť každého z nás ako prirodzenú súčasť spoločnosti,“ vyzdvihla túto potrebu štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.

 

Položiť a uplatniť základy dialógu o podpore športovcov so zdravotným znevýhodnením a ich organizácií je hlavnou ambíciou Fóra inklúzie. „Inak, ako spoločne, cestu nenájdeme. Preto sme iniciovali vznik takéhoto fóra so zástupcami všetkých oblastí, ktorí majú záujem riešiť túto ťažkú a dôležitú spoločenskú úlohu,“ poznamenal štátny tajomník pre šport Ivan Husár.

 

Fórum Inklúzia v športe sa koná v Bratislave a spojilo odbornú i laickú verejnosť. Okrem predstaviteľov rezortu školstva sa podujatia zúčastnili aj ochrankyňa verejných práv Mária Patakyová, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Eva Gažová, generálny sekretár Deaflympijského výboru Dušan Dědeček, zástupkyne športovcov - Veronika Vadovičová, Tatiana Blattnerová, Martina Antušeková, medzinárodní experti či rodičia športovcov so zdravotným postihnutím.

 

Zdroj: Minedu.sk

Predchádzajúci článok
Na podporu znevýhodnených uchádzačov o prácu pôjdu desiatky miliónov eur
Nasledujúci článok
Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby ZŤP sú od pondelka zrušené.