Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Rebeka je bojovníčka.

06.02.2020

Verím, že bude chodiť, hovorí o stave dcérky výškár Bába

Rebeka je bojovníčka.

Vedel, že Rio je jeho poslednou olympiádou a na dlhší čas odloží výškárske tretry. Jaroslav Bába sa tešil na iný život. Hlavne rodinný. Manželka Martina bola tehotná. Spriadali plány, hovorili o tom, čo všetko ich v budúcich mesiacoch a rokoch čaká. 

Týždeň po návrate z Brazílie ale prišla mrazivá diagnóza. „Z testov vyplynulo, že plod má vážnu vývojovú vadu – rázštep chrbtice s meningomyelokélou,“ hovorí štvornásobný olympionik.

Denne rehabilitujú

Pre budúcich rodičov nastalo ťažké obdobie. Zvažovali potrat, ale rozhodli sa pre prenatálnu operáciu v Belgicku. Tá dávala nádej na zlepšenie, avšak nie na uzdravenie. Lenže skoro po návrate domov došlo v 26. týždni k predčasnému pôrodu. Na spodné končatiny ochrnutá Rebeka vážila necelý kilogram.

Od tej doby je jedinou starosťou u Bábov starostlivosť o dcéru. „Rehabilitovať sme začali po pár dňoch. V inkubátore sme s Rebečkou niekoľkokrát denne cvičili Vojtovu metódu,“ spomína český rekordman na rok 2017. Ešte predtým ako mohla dcérka opustiť nemocnicu, absolvovala operáciu. K ďalšej došlo za dva roky a vlani ku tretej.

Rehabilitácie sú dennou nutnosťou. Jednak posilňujú telíčko a zvyšujú šance na lepší život. Zároveň ale predstavujú finančnú záťaž. Poisťovňa ich nehradí a plat atletického trénera na ne nestačil.

Manželka vytvorila web rebeka.babova.eu a v tú chvíľu podali pomocnú ruku Jardovi priatelia zo športu. Vypísali verejnú zbierku, a tá sa rozbehla neskutočným spôsobom.

Vybrané peniaze idú na zaplatenie nákladného cvičenia. Vďaka tomu môže Rebeka využívať napríklad hipoterapiu. Tá pomáha k zlepšeniu motorického vývoja a spevneniu trupu.

„Má rehabilitačné zabezpečenie na niekoľko rokov dopredu. Môžeme jej dopriať maximálnu starostlivosť. Prekvapilo nás, aká lavína sa v médiách a na sociálnych sieťach strhla. Všetkým, čo pomohli, sme veľmi vďační,“ ďakuje bronzový výškar z OH 2004 v Aténach.

Beh na dlhú trať

„Urobili sme dobre, že sme sa Rebečky nevzdali. Je pre nás všetkým. Vidíme, aká je bojovníčka. Som presvedčený, že raz bude chodiť sama,“ hovorí o triapolročnom dievčatku.

Odchovanec havířovskej atletiky si je vedomý, že pokroky nie je možné očakávať v krátkom horizonte. „Ide o beh na dlhú trať, budeme sa o pokrokoch baviť napríklad za rok,“ objasňuje.

Rodičia idú pevne za svojim cieľom. „V cvičení pokračujeme podľa plánu. Malá má najnovšie špeciálne ortézy od firmy Pohlig. Trénujeme chôdzu s chodítkom. Rýchlo sa zlepšuje, hlavne jej stoj pri opore. Stojí už prakticky vzpriamene a isto,“ chváli otecko a dodáva: „Rebečka ma zmenila. Predtým pre mňa existoval hlavne šport. Teraz sú moje priority inde.“

Pomoc od Denisy

Bývalá atlétka a Bábova reprezentačná kolegyňa Denisa Helceletová zdielala príbeh Rebeky a podarilo sa dostať túto informáciu medzi širokú verejnosť. „Dúfala som, že sa vyberie aspoň nejaká menšia suma, aby im to trochu uľahčilo život. Keď som uvidela čiastku, ešte teraz mám husiu kožu,“ odkázala na Facebooku.

 

Zdroj: Denik.cz

Predchádzajúci článok
Rodina ochrnutého dievčatka potrebuje bezbariérový byt.
Nasledujúci článok
Doteraz najväčšie ZPH sa pripravuje v Pekingu