Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Rodičom, ktorí sa jej vzdali pre jej postihnutie, odpustila.

09.09.2021

Je z nej superstar na paralympiáde aj na internete

Rodičom, ktorí sa jej vzdali pre jej postihnutie, odpustila.

Práve v bazéne nadobudne plavkyňa pocit, akoby jej nohy vôbec nechýbali.

 

Kvôli svojim plaveckým výkonom dostala americká športovkyňa Jessica Long prezývku paralympijský Michael Phelps. Na paralympijských hrách v minulosti získala dokopy trinásť zlatých medailí a dúfa, že v Tokiu nazbiera ďalšie cenné kovy. Vďaka svojmu príbehu sa aj mimo bazéna stala hviezdou sociálnych sietí a jej inšpiratívne posolstvo presahuje ďaleko za športové výkony.

 

Do USA prišla z Ruska

 

Viac ako 9-tisíc kilometrov od USA – na Sibíri sa začal príbeh malej Tatiany. Práve tam sa narodila a to so zriedkavým ochorením, ktoré spôsobilo, že v nohách nemala väčšinu kostí. Narodila sa v čase, keď boli jej matka a otec iba 18-ročnými tínedžermi. Keď sa dozvedeli, že ich bábätko, ktorému dali meno Tatiana, nebude zdravé, rozhodli sa ho dať na adopciu.

„Je mi to veľmi ľúto. V čom čase som mala strach a museli sme to urobiť. V srdci som ju chcela vziať domov, no na Sibíri som bola sama, bez matky a otca. Lekári nám povedali, že v dedine, v ktorej sme žili, sme nemali žiadnu šancu postarať sa o potreby postihnutého dieťaťa,“ prezradila biologická matka Tatiany, teraz Jessicy.

 

Tatianiny biologickí rodičia sa po čase zosobášili a mali ďalšie tri deti. Sú na Jessicu veľmi hrdí a jej americkej rodine sú vďační za lásku a oddanosť, ktorou jej umožnili splniť všetky sny.

 

V roku 2013 sa Jessica stretla s biologickou rodinou a na rodičov ani v tej chvíli nemala ťažké srdce. „Neviem čo by som robila, keby som bola v ich situácii. Chcem len, aby vedeli, že ich milujem, pretože mi dali život,“ povedala Jessica, ktorá po narodení v sirotinci čakala rok na novú rodinu.

Američania Beth a Steve Longovci si z ruského sirotinca adoptovali chlapca menom Joshua a s ním aj 13-mesačnú Tatianu, ktorej dali meno Jessica. „Neprekážalo nám to, že nebola zdravá. Boli sme jednoducho pripravení a vedeli sme, že ju chceme,“ prezradili Beth a Steve. Už o päť mesiacov musela čeliť úplnej amputácii nôh od kolien nadol. Adoptívni rodičia ju napriek všetkému nabádali k športom, ku gymnastike, korčuľovaniu aj k plávaniu. „Keď som bola v bazéne, nemala som pocit, že by mi chýbali nohy,“ vyznáva sa.

 

Jej poslaním je byť viac ako športovkyňa

 

Svoj hnev a frustráciu dokázala vo vode premeniť na slobodu a výnimočný talent. Už ako 12-ročná začínala na paralympijských hrách v Aténach, z ktorých si odniesla tri zlaté medaily. Odvtedy získala ďalších 23 medailí, no prílišná honba za úspechmi si vyžiadala aj svoju daň.

Schudla dvadsať kíl a vyvinula sa u nej porucha príjmu potravy. Bolo to šesť týždňov pred paralympiádou v Riu. Vtedy súčasťou jej liečebného procesu bolo uvedomenie si, že je viac ako športovkyňa. „Momenty, ako keď mi malé dievča, ktoré prišlo o nohu kvôli rakovine, prišlo povedať, že som jej hrdina, začali byť pre mňa mimoriadne výnimočné,“ hovorí Jessica. Jej novým poslaním začalo byť povzbudzovanie všetkých ľudí, ktorých postihol rovnaký osud ako ju samú. „Jediným zdravotným postihnutím v živote je negatívny prístup,“ konštatuje paralympionička Jessica.

 

Zdroj: DobreNoviny.sk

Predchádzajúci článok
Viac ako polovica vlakových staníc nemá bezbariérový prístup
Nasledujúci článok
Režisérka Poledňáková slávi 80 rokov: Po mŕtvici päť rokov v ústraní