Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Rodina ochrnutého dievčatka potrebuje bezbariérový byt.

05.02.2020

Ľudia poslali 3,7 milióna

Rodina ochrnutého dievčatka potrebuje bezbariérový byt.

Päťročné dievčatko, ktoré sa pred mesiacom ťažko zranilo pri autonehode, zostáva v nemocnici. Je ochrnutá a nádej, že sa znovu postaví na nohy, je minimálna. Vážne zranenia utrpeli tiež ďalší členovia rodiny. V nemocnici je stále i babička, ktorá prišla o ruku. Rodina si musí zaobstarať bezbariérový byt. Na ceste, kde sa nehoda stala, sa plánuje sníženie rýchlosti.

    Päťročné dievčatko, ktoré ochrnulo, naďalej zostáva v motolskej nemocnici. „Okolo  miechy pretrváva opuch. Lekári čakajú, až sa zmenší. Podľa nich je nádej, že sa znovu postaví na nohy, minimálna,“ uviedol blízky príbuzný rodiny Jindřich B.

   Štyridsaťosemročná babička dievčatka je od nehody v plzenskej fakultnej nemocnici. Utrpela amputáciu pravej ruky v ramene, mala rozdrvenú panvu a prerazené pľúca.

    Bez väčších zranení vyviazlo dvojročné dievčatko, ktoré je v domácom ošetrení.

    Dvadsaťdeväťročná matka obidvoch dievčatiek bojovala o život. Po nešťastí mala pretrhnuté črevá a rozdrvené stavce. Jej o rok starší partner mal taktiež zlomený stavec.

    „Obaja už sú doma. Kvôli poškodenej chrbtici musia nosiť korzety, čo im značne obmedzuje pohyblivosť. Potrebujú preto dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť,“ popísal Jindřich B.

    Na podporu rodiny bol zriadený transparentný účet, kam už ľudia poslali 3,7 miliónov českých korún. A stále môžu posielať. Konalo sa tiež niekoľko benefičných akcií a ďalšie sa chystajú.

    Peniaze rodina použije na úpravu domácnosti, respektíve úpravu nového bytu, ktorý si musia nájsť. Ten súčasný totiž bezbariérový nie je.

    „Financie použijú tiež na zaobstaranie vozíka, zdvíhacieho zariadenia na kúpanie a ďalšieho podobného vybavenia,“ vymenoval Jindřich B. „Teraz je najdôležitejšie, aby sa všetci fyzicky a psychicky dali do poriadku, všetko ostatné je až na druhom mieste,“ doplnil.

    Tragická nehoda sa stala 5. januára medzi Vejprnicami a Tlučnou. Do automobilu Audi, v ktorom cestovala päťčlenná rodina, čelne narazila Škoda Octavia. Riadil ju dvadsaťročný šofér. Prečo prešiel do protismeru, polícia stále vyšetruje. Vypracovanie znaleckých posudkov môže trvať mesiace.

    Cesta medzi Vejprnicami a Tlučnou by za niekoľko týždňov mala byť bezpečnejšia. Popri komunikácii sa totiž objavia dopravné značky znižujúce maximálnu povolenú rýchlosť až na 50 kilometrov za hodinu.

    Starosta Tlučnej Jan Opl zdôraznil, že v úseku medzi Vejprnicami a Tlučnou dochádza k nehodám veľmi často.

    „Zarážajúce na tom je, že sú to často nehody miestnych, ktorí túto cestu poznajú. Už bývalý starosta upozorňoval, že je to nebezpečný úsek. Požadoval posunutie značky začiatok obce a do zákruty plnú čiaru,“ uviedol.

    Nové značenie by mohlo byť hotové za zhruba dva mesiace.

    S posunutím značky zástupcovia Polície ČR nesúhlasili. „Nakoniec sme sa dohodli, že dôjde ku sníženiu rýchlosti medzi Vejprnicami a Tlučnou na 70 kilometrov za hodinu. A od cintorína by sa rýchlosť znížila ešte na päťdesiat kilometrov za hodinu. Obec nechá vypracovať projekt. Naviac, aby vodiči videli, prečo majú spomaliť ešte pred obcou,  chceme tam dať značku ‚pozor chodci‘. Napríklad pri cintoríne je zvýšený pohyb ľudí a hrozí nebezpečie úrazu,“ vysvetľuje Jan Opl.

    Starosta uviedol, že policajti taktiež doporučili, aby taktiež obec žiadala o úsekové meranie rýchlosti. „Takže to budeme rovnako požadovať. A so správou ciest sme sa dohovorili, že by sa potom pripravili i takzvané vjazdové brány (ostrovčeky, ktoré zužujú vozovku a tým spomaľujú autá,). Keď budú, môže potom dôjsť i k posunutiu značiek do začiatku obce,“ konštatoval.

    Poslanci Tlučnej už schválili, že obec zadá projekt na úpravu dopravného značenia. „A dúfam, že to bude vybavené čo najskôr, aby sme znížili riziko, že sa tam bude opakovať nehoda s vážnymi následkami,“ prehlásil Jan Opl.

    Starosta dúfa, že nové dopravné značenie pri ceste bude hotové zhruba za dva mesiace. Vybudovanie vjazdových brán môže trvať dlhšie.

 

Zdroj: Idnes.cz

Predchádzajúci článok
Tereza Marková je mamou na vozíku
Nasledujúci článok
Rebeka je bojovníčka.