Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

S cestovaním na vozíku má pomôcť aplikácia.

05.08.2022

Hendikepovaní mapujú turistické trasy.

S cestovaním na vozíku má pomôcť aplikácia.

Ľudia z neziskovej organizácie Disway.cz preverujú na severe Čiech výletné trasy vhodné pre hendikepovaných. Jedná sa o česko-nemecký projekt Cestovanie bez bariér. Zmapovali už cesty v Českom Švajčiarsku a Lužických horách. Aktuálne vyrazili s vozíčkármi do západných Krkonôš.

 

Cieľom projektu Cestovanie bez bariér je vytvoriť sieť spolupracujúcich subjektov a zlepšiť možnosti pre cestovanie ľudí s hendikepom.

„Máme hotové trasy Lužickými horami, dokonca sme s vozíčkármi vyliezli na Hvozd, ale ten je naozaj náročný. Potom máme napríklad trasy medzi mestami, ako je medzi Děčínom a Bad Schandau,“ popísala Jana Panáčková z organizácie Disway.cz. Od mája má organizácia vytvorené i trasy v Českom Švajčiarsku. „Teraz sa bojíme, či ich nebudeme musieť kvôli požiaru robiť znova,“ poznamenala Panáčková.

 

Celkom by v projekte malo vzniknúť dvanásť výletných trás pre vozíčkárov, šesť na českej strane a rovnaký počet na nemeckej. „Na každej trase máme päť plne zmapovaných objektov ako sú múzeá, pamätihodnosti alebo nejaké prírodné pamiatky. Mapujú sa dvere, záchody, prahy. Trasy sú vybraté tak, aby boli kompletne prístupné pre vozíčkárov, nič na nich nemeníme. Majiteľom objektov ale doporučujeme, čo môžu zmeniť,“ doplnila Jana Panáčková. Vozíčkár podľa nej často objaví problémy, ktoré si zdravý človek nemusí všimnúť.

So skupinou, ktorá testovala prístup k Mumlavským vodopádom, bola i tridsaťosemročná Marie Harcubová, ktorú sprevádzala mamka Ludmila. Obe sú miestne, z Harrachova a spoločne za posledných dvadsať rokov precestovali skoro celý svet. „Keď porovnám napríklad Ameriku alebo Austráliu, tam človek môže zabudnúť, že je na vozíku a to tu v Čechách nejde. Najnáročnejšia cesta, co sme kedy mali, bola v Indii,“ vykresľuje Marie, ktorá je od detstva kvôli obrne pripútaná na vozík.

 

Webová aplikácia poradí vhodné trasy

Prístupnosť Mumlavských vodopádov pre elektrický vozík preveroval i Tomáš Hluštík. „Je to na hrane, musíme byť opatrní, najnáročnejší je ten prvý úsek od odbočky z hlavnej cesty a potom most. Mám tu kamaráta, takže ten ma istí. Dal by som to i sám, ale asi by som sa trochu bál, takto je to lepšie,“ povedal muž, ktorý už so svojim vozíkom tiež hocikadiaľ precestoval, hlavne po Európe.

„U nás sa to zlepšuje, ale na západe a v severských krajinách sú omnoho ďalej,“ poznamenal. Komplikáciou je podľa neho hlavne nedostatočná ponuka ubytovania pre vozíčkárov, bezbariérové izby mávajú hlavne iba drahé hotely.

 

Súčasťou projektu je vytvorenie mobilnej a webovej aplikácie pre cestovanie hendikepovaných v češtine, nemčine a angličtine. Obsahovať má podrobné informácie o jednotlivých trasách a umožní hendikepovaným cestovateľom v teréne priamo využívať pripravené trasy. Dostupné by podľa Hluštíka mali byť tohto roku na jeseň. Do budúcna sa počíta s ďalším rozširovaním ponuky výletov.

 

Zdroj: CT24.ceskatelevize.cz

Predchádzajúci článok
VIDEO: Synovia zodvihli mamu z vozíka a splnili jej sen.
Nasledujúci článok
Ako sme pomohli Centru Hrajko?