Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Šanca pre Emu? Školáčka sníva o gymnáziu, potrebuje ale zbúrať bariéry

13.04.2021

Ľudia, nie iba z Hodonína, chcú splniť sen šestnásťročnej slečne so vzácnou chorobou kostí.

Šanca pre Emu? Školáčka sníva o gymnáziu, potrebuje ale zbúrať bariéry

Ľudia, nie iba z Hodonína, chcú splniť sen šestnásťročnej slečne so vzácnou chorobou kostí. Aby mohla študovať na vytúženom gymnáziu, musia ho prerobiť na bezbariérové.

 

        Šestnásťročná Ema žije s mamou v Hodoníne. Tohoto roku ukončí deviatu triedu. Dobre sa učí, a tak si podala prihlášku na hodonínske Gymnázium a obchodnú akadémiu a chystá sa na prijímacie skúšky.

    Napriek tomu aj keď v nich uspeje, nie je si istá, či do školy bude môcť nastúpiť. Nie je totiž bezbariérová. A Ema sa pohybuje na vozíku.

       Narodila sa so vzácnou chorobou Osteogenesis imperfecta alebo tiež chorobou krehkých kostí.

    „Zjednodušene to znamená, že sa mi veľmi ľahko a často lámu kosti a mám kĺbovú hypermobilitu. Vôbec by som už dnes nespočítala, koľkokrát so mnou mamka musela ísť do nemocnice a koľko počmáraných sádier mi za celý život zdobilo ruky a nohy,“ popisuje deviatačka.

   Ako hovorí, aj keď nie je z cukru, neobíde sa bez pomoci druhých a už vôbec nie bez bezbariérového prostredia.

    Kamarátky Emy i jej mamky nechceli dievča o jej sen, študovať na gymnáziu, ochudobniť. Založili preto pod hlavičkou Nadačného fondu Šanca všetkým transparentný účet.

    S heslom „Pustite Emu k maturite!“ chcú vybrať viac než 38 500 Eur. Predovšetkým na stavbu výťahu, ale tiež zlepšenie podmienok na toaletách – pôjde o rozšírenie dvier a upevnenie madiel k WC.

   

Vylepšenie potrebuje pätina škôl

    „Už sme mali schôdzku s riaditeľom školy Jiřím Hubačkom, s projektantkou i statikom. Riešili sme, aké sú možnosti. Už sa spracováva projekt a štúdia, od toho sa potom bude odvíjať záverečná kalkulácia stavebných prác,“ vysvetľuje hovorkyňa projektu Kristýna Burdychová. Akonáhle budú podklady hotové, postúpia do fázy prípravy stavebného povolenia.

    Tri zakladateľky zbierky dúfajú, že s projektom pomôže mesto i kraj ako zriaďovateľ gymnázia. Bezbariérová škola by podľa ich názoru v roku 2021 mala byť štandardom.

    „Bohužiaľ je rozdiel medzi základnými a strednými školami. Základné vzdelanie je povinné a štát musí garantovať, aby školy boli bezbariérové. Kým pri stredných školách už to tak samozrejmé nie je,“ povzdychla si Kristýna Burdychová s tým, že je trochu hanba, že bezbariérovosť školy musí riešiť občianska iniciatíva.

       Aj keby Ema na prijímacích skúškach neuspela, bude mať podľa jej pomocníčok výťah v škole stále zmysel. „Dnes je to Ema, budúci rok to môže byť niekto iný,“ podotýka Burdychová s tým, že telesný handicap by nemal zavierať dvere k ďalšiemu vzdelávaniu deťom, ktoré majú chuť a predpoklad študovať. A to iba preto, že chýba bezbariérovosť.

    Podľa údajov výročnej správy Českej školskej inšpekcie z roku 2020 sa potreba investícií do zlepšenia materiálnych podmienok stredných škôl v oblasti bezbariérového prostredia týka 21,4 percenta škôl. Problém teda nie je zďaleka iba v Hodoníne.

    Emin projekt je pre nadáciu pilotným. „Je to iba začiatok. Chceme vytrvať a stabilne pomáhať nie iba telesne, ale i inak znevýhodneným osobám,“ hovorí Burdychová.

 

Zdroj: Idnes.brno.cz

Predchádzajúci článok
Ochrnutý džokej žaluje súpera o 6 miliónov. Viní ho, že spôsobil osudný pád.
Nasledujúci článok
Po havárii skončil na vozíčku. Dnes už chodí a vrátil sa za volant formule.