Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Sestrička z havlíčkobrodskej nemocnice zostala po operácii na vozíčku.

12.03.2021

Teraz sa skúsi vrátiť do normálneho života.

Sestrička z havlíčkobrodskej nemocnice zostala po operácii na vozíčku.

Na koniec leta 2020 by určite najradšej zabudla štyridsaťšesťročná Soňa, manželka a mamička troch detí, ktorá je zdravotnou sestričkou na internom oddelení v havlíčkobrodskej nemocnici. Vypočula si totiž krutú diagnózu - nádor v mieche na krčnej chrbtici. Musela preto podstúpiť operáciu, pri ktorej jej bola narušená krčná miecha. Soňa potom skončila na invalidnom vozíku.

„Vzhľadom k situácii by sme Vás chceli požiadať o finančnú podporu. V akomkoľvek rozsahu. Iba tak je možné, aby mohla mamička žiť kvalitný život  a bola schopná postarať sa o môjho deväťročného bračeka, ktorý ju stále vo všetkých ohľadoch potrebuje. Všetci dúfame, že bude opäť behať po nemocnici ako zdravotná sestra, bude pomáhať druhým a žiť naplno. Teraz potrebuje pomoc ona,“ žiada Sonina dcéra Denisa Mikešová.

 

Príbeh zdravotnej sestričky Soni

Spomínaná náročná operácia, ktorú Soňa musela podstúpiť, sa našťastie podarila a nádor bol úplne odstránený. Avšak prišla ďalšia zdrvujúca informácia. „Následkom operácie bola výrazne narušená krčná miecha. Mamka nemôže chodiť a je pripútaná na invalidný vozík. Bolo nutné sa následne podrobiť dlhodobej rehabilitácii. Vývoj bohužiaľ nie je zatiaľ príliš optimistický. Je to takmer 6 mesiacov od operácie a mamka stále necíti dolné končatiny. Cit v rukách je taktiež chabý,“ hovorí Denisa Mikešová.

„Pre bračeka je situácia asi najťažšia, mamičku nevidel pol roka."

V Soninom živote ako i v celej jej rodine sa odrazu všetko zmenilo,  nič nie je ako predtým. „Ja, otec a moji dvaja súrodenci sme stáli pred otázkou, čo ďalej. Potrebujeme ju a najviac môj najmladší deväťročný braček, pre ktorého je táto situácia asi najťažšia. Nevidel mamičku už pol roka. V blízkej dobe by mala byť prepustená z rehabilitácie domov, avšak v súčasnej dobe nie je možné, aby sa o seba sama postarala. Nemá tu totiž potrebné podmienky k životu vozíčkára,“ rozpráva Sonina dcéra Denisa.

Denisa Mikešová preto pre svoju mamičku zorganizovala verejnú zbierku. Cieľovou čiastkou je 500 tisíc českých korún. Zatiaľ je vyzbieraná zhruba polovica. „Peniaze budú využité na prispôsobenie domu pre mamičku a na zlepšenie jej stavu. Časť peňazí bude využitá na stavebné úpravy prístupového schodišťa a čiastočnej nivelácii povrchu a vyrovnaniu terénu tak, aby vchod alebo vjazd do domu bol bezbariérový. Táto čiastka sa pohybuje okolo 90 tisíc českých korún,“ vysvetľuje dcéra Denisa.

Peniaze by tiež boli využité na následnú výstavbu novej toalety a sprchovacieho kúta. Cenový odhad sa pohybuje okolo 120 tisíc korún. Soňa bude potrebovať tiež bezbariérovú kuchyňu, aby sa mohla ďalej adekvátne postarať o svojho malého syna – táto čiastka by sa mala pohybovať okolo 150 tisíc korún. „Mamka musí po prepustení z rehabilitačného ústavu navštevovať rehabilitácie a mať fyzioterapeuta. Hodina s fyzioterapeutom vyjde cca na 700–1000 Kč, predpoklad návštev je 3–5 hodín týždenne. Zvyšok peňazí by pripadol na zdravotné a kompenzačné pomôcky,“ dodáva Denisa.

 

O Soninej chorobe

Intramedulárne tumory rastú priamo v mieche a vyrastajú z buniek podporného miechového tkaniva. Najčastejšími typmi sú tzv. astrocytom a ependymom – práve tento typ mala Soňa, sestrička z havlíčkobrodskej nemocnice.  Medzi príznaky najčastejšie patria poruchy hybnosti, poruchy citlivosti na trupe a končatinách, obtiaže pri rozpoznávaní tepla a chladu, neistota pri chôdzi, poruchy zvieračov. Pokiaľ sa problémy pacienta zhoršujú, je indikované odstránenie nádoru.

Vzhľadom k tomu, že intramedulárne nádory rastú priamo v mieche, hrozí pri ich operačnom odstránení zhoršenie neurologických príznakov pacientov. Je preto potrebná veľmi jemná mikrochirurgická technika s využitím operačného mikroskopu a špeciálnych nástrojov. Naviac je v priebehu operácie nutné sledovanie aktuálneho stavu funkcie miechy a miechových koreňov, ku ktorému sa využívajú elektrofyziologické metódy. Pomocou týchto metód je operujúci neurochirurg neustále informovaný, či je  ešte v tkanive nádor alebo či už zasahuje svojim výkonom do zdravého miechového tkaniva.

 

Zdroj: Jihlavska.drbna.cz

Predchádzajúci článok
Seriálová študentka Alex čelí dôležitému rozhodnutiu. Po hodine telesnej výchovy sa ocitla na vozíku.
Nasledujúci článok
Paralyzovaní pacienti sa začali hýbať