Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Sfalšoval preukaz aby mohol parkovať na mieste pre invalidov

06.06.2018

50- ročný Žilinčan si vyrobil falošný preukaz ŤZP a so svojim autom tak parkoval na miestach pre vozičkárov.

Sfalšoval preukaz aby mohol parkovať na mieste pre invalidov

50- ročný Žilinčan si vyrobil falošný preukaz ŤZP a so svojim autom tak parkoval na miestach pre vozičkárov. Mestský policajti sa pri kontrole zamerali práve na kontrolu áut s takýmito preukazmi a tak mu na jeho podvod prišli.

 

Niekoľko týždňová razia na používanie parkovacích kariet pre zdravotne ťažko postihnutých odhalila hneď niekoľko zaujímavých prípadov. Podľa zákona musí byť vrchná časť ŤZP preukazov na parkovanie jasne viditeľná, práve za účelom kontroly. Na niektorých z kontrolovaných preukazov mestský policajti zistili, že chýbajúce ochranné prvky alebo číslo. V niektorých prípadoch našli ŤZP preukaz na parkovanie napríklad v zaparkovanom taxíku alebo na luxusných autách zaparkovaných v pešej zóne.

 

Iniciátorkou tejto akcie bola mestská poslankyňa v Žiline Jana Filipová, ktorá je sama zdravotne postihnutá. Často sa totiž stáva, že dochádza k zneužívaniu týchto preukazov, napríklad po smrti blízkej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím rodina naďalej používa ŤZP parkovaciu kartu, ktorú by mala odovzdať.

 

Odhalený 50-ročný Žilinčan si dokonca vyrobil falzifikát alebo napodobeninu takéhoto preukazu a parkoval na miestach pre invalidov.

 

„Keď som bol v nemocnici, prišiel za mnou jeden pán a ponúkol mi tento preukaz. Stačí, keď mu prinesiem svoju fotografiu a zaplatím 80 eur, preukaz budem mať,“ povedal previnilec zo žilinskej mestskej časti Bytčica.

 

50-ročný Zdenko si tak preukaz kúpil aj napriek tomu, že si bol vedomý, že to bude protizákonné.  Žilinčan je síce zdravotne postihnutý, no nárok na parkovací preukaz mu nebol schválený. Falošný preukaz, za ktorý zaplatil neznámej osobe využil podľa jeho slov asi 8-krát. Ako sám hovorí, svoj skutok veľmi ľutuje.

 

Samosudkyňa mu uložila trest vo výmere šesť mesiacov s podmienečným odkladom na osemnásť mesiacov.

 

V Žilinskom kraji je vydaných najviac ŤZP preukazov v rámci Slovenska, ide približne o 56-tisícoch z celkového počtu 136 000. ŤZP preukazy na parkovanie vydáva Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.

 

Zdroj: Pluska.sk

Predchádzajúci článok
Krása, bez ohľadu na formu, existuje v každom z nás.
Nasledujúci článok
Fyzioterapeutka Alžbeta Víghová .