Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Slováci vyvinuli špeciálne automobilové sedadlo do áut pre zdravotne postihnutých

08.02.2018

Študenti Strojníckej fakulty STU vyvinuli unikátne automobilové sedadlo, ktoré by dokázalo pomôcť zdravotne postihnutým a zraneným ľuďom

Slováci vyvinuli špeciálne automobilové sedadlo do áut pre zdravotne postihnutých

Študenti Strojníckej fakulty STU vyvinuli unikátne automobilové sedadlo, ktoré by dokázalo pomôcť zdravotne postihnutým a zraneným ľuďom. Unikátne sedadlo je navrhnuté tak, že môže byť súčasťou každého automobilu. Sedadlo pomáha tlmiť vibrácie pri jazde a ľahko sa vysúva von z auta.

 

Ak chce zdravotne postihnutý vodič šoférovať potrebuje sedadlo s výsuvným mechanizmom. To sa ale dá v súčasnosti namontovať len do väčších áut. Navyše na montáž je potrebné osloviť špecializovanú firmu.

 

Študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave však navrhli úplné nové a jednoduchšie riešenie. Vyvinuli také sedadlo, ktoré by mohlo byť doplnkovou výbavou každého aj menšieho bežného mestského automobilu a nebilo by ho tak do auta potrebné domontovávať.

 

Študenti vyvinuli sedadlo, ktoré je do vozidla plne integrované a nastaviteľné pre individuálne potreby vodiča. Autorom prototypu je študent Michael Paštéka. Sedadlo má minimálnu nosnosť 150kg a pre bezpečnosť vodiča sa ihneď po zatvorení dverí uzamkne a zámky sa uvoľnia až po opätovnom otvorení dverí, aby sa sedadlo vysunulo von a vodič mohol vystúpiť.

 

Richard Hasa je doktorantom, ktorý sa pri vývoji prototypu zaoberal najmä vibráciami sedadla pri jazde na rôznych povrchoch a jeho odpružením. Zameral sa najmä na rôzne materiály použité pri výrobe sedadla.

 

Na základe tohto výskumu študenti Strojníckej fakulty už v spolupráci s Martinom Balážom, pedagógom Ústavu dizajnu Fakulty architektúry STU, navrhli dizajn sedadla tak, aby sa do sedadla mohli vkladať vhodné penové materiály podľa toho, aké zdravotné obmedzenie či aké zranenie trápi vodiča.

 

Inovatívny model sedadla už stihol získať viaceré ocenenia. Vyhralo v súťaži o podporu z Nadácie VW v kategórii Komfort invalidov, odnieslo si cenu Združenia automobilového priemyslu SR za Najlepšiu diplomovku 2016 či čestné uznanie za inovatívny čin roka na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre.

 

Cieľom študentov je dostať model sedadla čo najskôr na trh a umožniť tak mnohým ďalším so zdravotným postihnutím alebo inými zdravotnými ťažkosťami bezpečne a bez komplikácii sadnúť za volant a byť tak o niečo samostatnejší.

Zdroj: Quark.sk

Predchádzajúci článok
Ruskí športovci budú na paralympijských hrách štartovať pod neutrálnou vlajkou
Nasledujúci článok
Budúcnosť telesne postihnutých? Toto určite pomôže