Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Slovenskí neurochirurgovia vyvinuli bezpečnejšiu metódu operovania nádorov mozgu

13.02.2017

Slováci prišli s bezpečnejšou technikou operácií hlboko uložených nádorov v mozgu

Slovenskí neurochirurgovia vyvinuli bezpečnejšiu metódu operovania nádorov mozgu

Pri operáciách nádorov môže dôjsť k  poškodeniu drobných cievok v mozgu. Slováci prišli s bezpečnejšou technikou operácií hlboko uložených nádorov v mozgu a našli spôsob ako cievky, ktoré často prechádzajú priamo cez nádor, zobraziť. Priemer týchto malých tepienok je vo väčšine 0,45 milimetra. Tepny tak často nie sú viditeľné ani pod mikroskopom a sú absolútne nerozlíšiteľné od zdravého mozgu.

Odborníkom z Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa podarilo niečo, o čo sa ich kolegovia na celom svete pokúšali už dlhšie - vyvinúť bezpečnejšiu a spoľahlivú techniku.

Pre zobrazenie nádorového tkaniva a čo najprecíznejšie a zobrazenie hlavných mozgových tepien 3D-sonograf. Pre čo najdetailnejšie zobrazenie využívajú fúziu obrazu z viacerých ultrazvukových sond. Zobraziť drobné mozgové tepienky s priemerom často menším ako milimeter sa vo svete doposiaľ považovalo za nedoriešený problém. Práve identifikácia týchto drobných cievok výrazne znižuje pravdepodobnosť ochrnutia.

Úspech sa podarilo dosiahnuť tímu z Neurochirurgickej kliniky a v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) už novou metódou operovali desať pacientov. V UNB sa vykonáva najviac operácií mozgu v SR – 700 ročne. Jednotkou je aj v počte awake operácií (pri vedomí pacienta), ktorých má na konte vyše 300.

Vďaka novej metóde je pri operácii možné odstrániť výrazne väčšiu časť nádoru, čo dokáže pacientom predĺžiť plnohodnotný život až o takmer 10 rokov. Faktom je, že nádory mozgu najčastejšie postihujú mladých ľudí vo veku 30-40 rokov.

Vďaka výbornej spolupráci  medzi Lekárskou Fakultou Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnici Bratislava môžu výsledky ich výskumu využívať už aj lekári v zahraničí.

Metodiku, ktorá je výsledkom multidisciplinárneho prístupu, predstavili slovenskí lekári aj v najvýznamnejšom svetovom neurochirurgickom časopise Journal of Neurosurgery. Tím Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB patrí rozhodne medzi svetovú elitu.

Zdroj: RTVS, Tech.sme.sk

Predchádzajúci článok
Plánovaná liečba v cudzine
Nasledujúci článok
Kochleárny implantát Matúšovi umožnil spoznávať svet