Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Slovenskí občania s ŤZP prišli bojovať do Bruselu za svoje práva

21.12.2017

Medzi viac ako 600 postihnutými z celej EÚ, ktorí sa rozhodli zúčastniť zasadnutia v Európskom parlamente boli aj zdravotne postihnutí zo Slovenska

Slovenskí občania s ŤZP prišli bojovať do Bruselu za svoje práva

Medzi viac ako 600 postihnutými z celej Európskej únie, ktorí sa rozhodli zúčastniť zasadnutia v Európskom parlamente boli aj zdravotne postihnutí zo Slovenska. Chceli tak upozorniť na to, že sa na nich v mnohom zabúda. Každý z členských štátov má k ľuďom s ŤZP iný prístup, no spoločných problémov a obmedzení sa nájde mnoho. Problém majú napríklad ísť čo i len odvoliť alebo sa dostať na niektoré z úradov.

 

Rozdiely sú však markantné. Zdravotne postihnutí Nemec si z príspevku dokáže našetriť aj na dovolenku, Slovák žije doslova na hranici chudoby. Podobná situácia ako na Slovensku sa týka viacerých krajín z únie.

 

Podľa názoru nepočujúcej europoslankyne Hlegy Stevens, by veľa z problémov vyriešili kvóty na zamestnanie ľudí so zdravotným postihnutím vo verejnom aj súkromnom sektore.

 

Ako uviedla europoslankyňa Monika Smolková, v Európe je v súčasnosti viac ako 80miliónov zdravotne postihnutých ľudí a toto číslo naďalej narastá. Do tejto skupiny patria aj starí ľudia nad 75 rokov a keďže populácia starne, počty budú rýchlo narastať.

 

Okrem povinných kvót na zamestnávanie zdravotne postihnutých sa  v europarlamente diskutuje aj o prístupe k programu Erasmus pre študentov so ZŤP a o práve voliť pre ľudí s mentálnym postihnutím.

Zdroj: Noviny.sk

Predchádzajúci článok
Parkovacie miesto pre ŤZP pred ÚPSVaR v Košiaciach je takmer nedostupné
Nasledujúci článok
Honda predstaví sériu robotov s potenciálom pomôcť hendikepovaným