Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Slovensko - jediná krajina bez systémového odstraňovania bariér

10.08.2019

Ako jediný v Európskej únii nemáme nastavené systémové aparáty, aby sa odstraňovali bariéry pre telesne znevýhodnených

Slovensko - jediná krajina bez systémového odstraňovania bariér

Ako jediný v Európskej únii nemáme nastavené systémové aparáty, aby sa odstraňovali bariéry pre telesne znevýhodnených.
Vo svojom stanovisku to uvádza občianske združenie Bez bariéry – Národná platforma proti bariéram, ktorá zároveň apeluje na úrady, aby sa touto chybou zaoberali.

„Na Slovensku je vôľa aj cesta to riešiť ale často sa stretávame s tým, že jeden štátny orgán chce situáciu riešiť ale ostatné to nemajú zahrnuté vo svojich prioritách. Jedine koordináciou môžeme nastaviť systém, ako chceme. Je potrebné vytvoriť systém tvorby zákonov z hľadiska technických predpisov, kontrolných mechanizmov a financovania, inak to nebude fungovať,“ uviedol predseda OZ Bez bariér Petr Kučera.

„Slovensko tak ostáva jedinou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá má udelenú výnimku k nariadeniam EÚ voči bezbariérovosti,“ doplnil.

Dlhodobo je badateľný trend najmä pri novostavbách, keďže na Slovensku absentuje systém kontroly a nikto nie je sankcionovaný za prípadné nedostatky bezbariérovosti.
„Z hľadiska bezbariérovosti je na Slovensku veľmi zlý stav. Zdraví ľudia si ani neuvedomujú, že pohľad na bežný život z vozíka alebo s barlami je úplne odlišný,“ skonštatoval.

Občianske združenie deklaruje, že navrhlo systémové riešenia, ktoré by odstránili bariéry nielen ľuďom na vozíku ale aj mamičkám s kočíkmi, či invalidom. Problém je v prvom rade v prístupe štátnych orgánov a verejných samospráv a budov, kde sa stále stretávame s bariérovými chodníkmi, sociálnymi zariadeniami, či nástupišťami MHD, ktoré nie sú uspôsobené pre zdravotne postihnutých.

Podľa Kučeru nenapreduje ani čerpanie eurofondov, ktoré by situáciu mohli radikálne posunúť vpred a preto vyzýva kompetentné orgány, aby napravili stav ešte v rámci aktuálneho programového obdobia.

Častým problémom je aj svojvoľné využívanie symbolu bezbariérovosti.

„Legislatíva na Slovensku je v tomto smere deravá. Nie je jasne určené, kto má symbol prideľovať a tak ho prideľuje každý, podľa toho ako uzná za vhodné. Potom sa bežne stáva, že síce vidíte bezbariérovú značku ale vy sa tam jednoducho nedostanete, lebo je tam chodník alebo to absolútne nespĺňa predpísané technické parametre,“  uviedol Ján Bartko, Košičan, ktorý je pripútaný k invalidnému vozíku.
Potreba bezbariérovosti je ale oveľa širšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Bartko odhaduje, že priamo zasahuje do života až 1/3 Košičanov, lebo sú tam okrem zdravotne znevýhodnených zarátané aj mamičky s deťmi a kočíkmi, či starší ľudia.

Vo svete je podľa neho bežnou praxou, že mesto zamestnáva hendikepovaného človeka, ktorý posudzuje bezbariérové riešenia navrhnuté mestom a má právo navrhnúť zmeny, či úpravy.


Zdroj: KosiceDnes.sk

Predchádzajúci článok
Väzni pomáhajú zdravotne znevýhodneným
Nasledujúci článok
Prírastok v OĽaNO : Trojnásobná mamička prvej slovenskej poslankyne,ktorá je na vozíčku.