Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Sociálna poisťovňa neriešila od 2006 roku prepočet dôchodkov.

29.03.2018

Celé roky zabudla prepočítať dôchodky invalidných dôchodcov, vdov, či sirôt .

Sociálna poisťovňa neriešila od 2006 roku prepočet dôchodkov.

Lucia Nicholsonová sa tak vyjadrila na svojej tlačovej besede na základe podaných podnetov zo strany niekoľkých občanov. Po preverení a podaní žiadostí dotknutým osobám sociálna poisťovňa vyplatila ušlé peniaze, ktoré im mala už vyplácať od roku 2006 no neurobila tak.

Podľa zákona 461 mali byť prepočítané invalidné dôchodky, a to tak že už sa nemal zohľadňovať strop ale princíp zásluhovosti čiže zohľadňovať reálnu výšku ich miezd. Bez toho, aby si invalidný dôchodca požiadal o prepočet invalidného dôchodku  podľa nového zákona, to mala sociálna poisťovňa vo všetkých prípadoch urobiť. Vdovy alebo siroty po invalidných dôchodcoch museli aktívne požiadať sociálnu poisťovňu, aby im to prepočítala keďže aj vdovské aj sirotské sa odvádza od výšky invalidného dôchodku.

Osobám ktoré požiadali v roku 2015 o prepočítanie dôchodku podľa zákona 461, sociálna poisťovňa musela na základe nesplného vlastného zákona vyplatiť ušlé peniaze.

V jednom prípade pani poberala 300 euro mesačne namiesto 524 euro mesačne ktoré mala v skutočnosti poberať. Zvýšil sa jej invalidný dôchodok o 200 euro mesačne. Malo to byť tak od roku 2006 poisťovňa jej priznala zvýšenie na základe platného zákona.

V ďalšom prípade išlo o 97 euro mesačne, v ďalšom o 56 euro mesačne a v ďalšom o 60 euro mesačne.

Sú to reálne zvýšenia dôchodkov na ktoré mali nárok zo zákona 461 a boli im priznané. 

Nicholsonová vyčíta sociálnej poisťovni, že minimálne v roku 2015 keď sa na ňu obrátilo týchto päť invalidných dôchodcov a žiadali prepočítať svoj invalidný dôchodok podľa zákona 461 , mala sociálna poisťovňa urobiť prepočty invalidných dôchodkov plošne. 

Predchádzajúci článok
V Košiciach ocenili športové osobnosti regiónu za rok 2017
Nasledujúci článok
Sociálne podnikanie na Slovensku má novú zákonnú podobu.