Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Stúpnu od júla príspevky na opatrovanie?

18.04.2019

Štát má v úmysle od júla navýšiť opatrovateľský príspevok.

Stúpnu od júla príspevky na opatrovanie?

Štát má v úmysle od júla navýšiť opatrovateľský príspevok.

Jedná sa o sumu 61 €. Na Slovensku je aktuálne 34 000 opatrovateľov v produktívnom veku a ďalších skoro 23 000 , ktorý poberajú dôchodcovskú  dávku. Od začiatku júla by si mali prilepšiť. Vznikne im totiž nárok na zvýšenie.

Pre opatrovateľov v produktívnom veku by sa mal zvýšiť o sumu 61 € a po novom by takýto opatrovatelia dostávali 430,35 € mesačne. Platí to pre osoby, ktoré opatrujú človeka celodenne.

Suma tohto príspevku by sa tak vyrovnala výške čistej minimálnej mzdy, ktorá je stanovená pre tento rok. Ak opatrovateľ poberá iný druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, príspevok by sa mu mal navýšiť o 30,50 € mesačne na novú hodnotu 215,18 €.

Vyplýva to z nariadenia vlády o výške sadzby za hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie, ktoré MPSVaR predložilo na pripomienkové konanie.

Ak sa opatrovateľ stará o dve osoby so zdravotným postihnutím, jeho príspevok by po novom dosiahol výšku 572,36 € a teda by narástol o celých 80€.

Ak sa opatrovateľ stará o postihnutú osobu časť dňa, jeho príspevok by sa mal po novom zvýšiť o 52,50 € a dosiahol by tak výšku 378,70 €. V prípade dvoch opatrovaných osôb by sa príspevok navýšil o 70,50 € a dosiahol by sumu 532,30 €.

Ak opatrovateľ dostáva aj iný dôchodok, tak výška príspevku na opatrovanie sa rovná polovici sumy z príspevku pre opatrovateľa v produktívnom veku.

Ako sa ale po novom zmení hodinová sadza osobnej asistencie?  Tá by sa mala zvýšiť o 0,36 € a po novom by dosiahla sadzbu 4,18 €. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

Ministerstvo práce odhaduje, že by sa mal tento príspevok zvýšiť mesačne o 50 €, čo by pozitívne ovplyvnilo 10 400 ŤZP osôb a viac ako 13 500 osobných asistentov, ktorí poskytujú asistenciu osobám so zdravotným postihnutím.

Ministerstvo vo svojej analýze odhaduje, že štát to v druhej polovici tohto roka bude stáť 17,2 milióna € a v budúcom roku predpokladajú celkové náklady vo výške 43,1 milióna €.

Zvýšenie príspevku vníma pozitívne aj Asociácia odborných pracovníkov sociálnych služieb (AOPSS). Majú ale k navrhovanej zmene aj výhrady. Sú presvedčení, že minimálna mzda v tomto prípade neodzrkadľuje skutočnú fyzickú a psychickú námahu, ktorú musia opatrovatelia podstupovať.  Opatrovanie prináša so sebou často vyčerpanosť, choroby, syndróm vyhorenia, či psychické problémy.

Asociácia tvrdí, že ak majú opatrovatelia zabezpečiť skutočne kvalitné a bezpečné opatrovanie, je potrebné zvýšiť tento príspevok aspoň na raz takú vysokú hodnotu, ako ju majú opatrovatelia v súčasnosti.

Čo sa týka osobných asistentov, tak asociácia vidí situáciu podobne.

"Celodenné opatrovanie je samo o sebe náročné a preto by malo byť kompenzované finančne, aby si opatrovatelia mohli dovoliť v pravidelných intervaloch oddych, spojený s rehabilitáciou tela a možno s meditáciou pre dušu," uviedla asociácia cez svoju hovorkyňu Máriu Kovaľovú.

Asociácia zároveň vyčíta vláde, že sa na nepripravila na demografický vývoj slovenskej spoločnosti vedomostnou, sociálnou ani zdravotnou politikou ani včas ani odborne a to spôsobuje, že problémy v tomto smere sa prehlbujú.

 

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
Hendikepovaní dokážu neuveriteľné veci
Nasledujúci článok
Muž roky predstieral svoju invaliditu