Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Tatry bez bariér

07.06.2021

Vyberte si z nenáročných trás, vďaka ktorým spoznáte krásu Vysokých Tatier

Tatry bez bariér

Vyberte si z nenáročných trás, vďaka ktorým spoznáte krásu Vysokých Tatier aj v prípade ak máte pohybové obmedzenie. Výlety s kočíkom alebo na vozíku.

 

Pod záštitou projektu Tatry bez bariér vzniklo niekoľko asfaltových alebo spevnených značených trás, vďaka ktorým si môžu Tatry vychutnať rodinky s deťmi v kočíkoch či zdravotne znevýhodnení návštevníci Tatier na vozíkoch. 

 

Základné informácie :

 

Tichá dolina v Oraviciach

 

Na lesnú cestu, ktorá je zároveň bezbariérovou turistickou trasou sa dostanete cca po 200 m od centrálneho parkoviska v Oraviciach. Náročnosť trasy nie je vysoká, pre ľudí na vozíčku je ale odporúčaný sprievod. K horárni sa dostanete po červenej značke.

Začiatok trasy         Oravice

Koniec trasy            Horáreň v Tichej doline

Dĺžka trasy              3,4 km

Povrch                     asfalt

 

 

Bobrovecká dolina

 

Bobrovecká dolina vznikla ľadovcovou činnosťou a je známa prirodzeným výskytom termálnych prameňov. Po ceste môžete natrafiť na zachované základy vápenných pecí, v ktorých sa v minulosti pálilo vápno z okolitých vápencov. Do cieľa sa dostanete po modrej značke.

Začiatok trasy         Oravice

Koniec trasy            Pod Grúnikom

Dĺžka trasy               3,2 km

Povrch                      asfalt

 

 Roháčska dolina

 

Na tejto zaujímavej trase vás čakajú výhľady na okolité vrchy: hrebeň Roháčov, Troch kôp, Plačlivého a Ostrého Roháča či Volovca. Dolina je domovom typických tatranských zvierat : kamzíkov, svišťov či orlov, ktoré môžete počas výletu pri troche šťastia spozorovať. Po ceste si môžete urobiť zastávku v Múzeu oravskej dediny s tradičnou ľudovou architektúrou. Trasu odporúčame absolvovať so sprievodom. Trasu absolvujete po červenej značke.

Začiatok trasy         Zverovka

Koniec trasy            bývalá Ťatliakova chata

Dĺžka trasy               3,1 km

Povrch                      asfalt

 

 

Popradské pleso

 

Keďže trasa začína miernym stúpaním, preto v prípade, ak idete na výlet na vozíčku, je potrebné aby ste pri sebe mali sprievod. Toto stúpanie je však iba na jej začiatku – zvyšok trasy je mierny. Počas svojej cesty si môžete oddýchnuť na vybudovaných odpočívadlách. Na začiatok trasy sa dostanete tatranskou elektrickou železnicou alebo osobným autom, ktoré necháte na parkovisku. Držať sa budete modrej značky.

Začiatok trasy         Zastávka Popradské Pleso

Koniec trasy            Popradské pleso

Dĺžka trasy               4,5 km

Povrch                      asfalt

 

 

 

Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata

 

Rainerova chata je najstaršia chata na slovenskej strane Tatier a je obľúbeným cieľovým miestom mnohých turistov. Trasa cez Hrebienok je jednoduchá a vhodná aj pre malé deti. Po príchode na Rainerovu chatu si môžete dopriať občerstvenie. Chata je otvorená denne od 09:00 do 16:00 hod. Na chatu sa dostanete po červenej značke.

Začiatok trasy         Starý Smokovec

Koniec trasy            Hrebienok - Rainerova chata

Dĺžka trasy               4,2 km

Povrch                      zhutnený štrkový povrch

 

 

 

Tatranská Javorina – Podmuráň

 

Je to nenáročná trasa, ktorá je lemovaná informačnými panelmi o tejto oblasti. V minulosti bola, ako už z názvu vyplýva, plná javorov, ktoré však vplyvom ľudského zásahu (stavba železiarní, lepenkárne, ťažba uhlia) takmer úplne vymizli.

Začiatok trasy         Tatranská Javorina

Koniec trasy            horáreň Podmuráň

Dĺžka trasy               1,9 km

Povrch                      zhutnený štrkový povrch

 

 

Bielovodská dolina

 

Názov trasy je odvodený od potoka, ktorý ju lemuje – Bielovodský potok je plný bielych okruhliakov, ktoré tvoria výstelku jeho dna. Po na modro označkovanej trase sa dostanete až k horárni. Dolina je známa najmä svojou pastierskou históriou – v 18. storočí bola významným pastierskym terénom piatich goralských obcí.

Začiatok trasy         Lysá Poľana

Koniec trasy             horáreň v Bielovodskej doline

Dĺžka trasy               4 km

Povrch                      zhutnený štrkový povrch

 

Zdroj: HotelPatria.sk

Predchádzajúci článok
Problémy v tehotenstve dostali zdravú ženu na vozík
Nasledujúci článok
Hendikepovaného ekologického aktivistu z Libanonu požehnal pápež