Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Teliesko proti otehotneniu ju dostalo na invalidný vozík

01.06.2018

Príčinou sú úlomky sterilizačného telieska, ktoré sa jej dostali rôzne miesta tela, kde spôsobujú bolesti a môžu byť dokonca príčinou invalidizácie.

Teliesko proti otehotneniu ju dostalo na invalidný vozík

Laura, ktorá si dala do tela vložiť teliesko proti počatiu nesie doživotné následky. Príčinou sú úlomky sterilizačného telieska, ktoré sa jej dostali rôzne miesta tela, kde spôsobujú bolesti a môžu byť dokonca príčinou invalidizácie.

 

Matka piatich detí Laura Linkson sa rozhodla pre takú ochranu pred počatím, ktorá nevyžadovala operáciu. Malé teliesko z kovových a plastových pružiniek sa zavádza do vaječníkov tak, aby zastavilo presun vajíčok do maternice. Proces vkladania implantátu do vajcovodu netrvá dlhšie ako 10 minút.

 

Podobný implantát má vo Veľkej Británii už viac ako tisíc žien. U viacerých z nich sa sterilizačné teliesko rozpadlo na miniatúrne kovové kúsočky a vlákna plastu, ktoré im putujú po tele. Pri tom ako čiastočky v tele migrujú spôsobujú ženám alergické reakcie a poškodzujú nervy a tkanivá pričom ženám spôsobujú obrovské bolesti.

 

Dnes 35-ročná Laura najskôr potrebovala na chodenie palicu, no teraz sa už dokáže pohybovať len na invalidnom vozíku. Sterilizačné teliesko z nej spravilo prakticky invalida, v niektoré dni dokonca nie je schopná pre bolesti vstať ani z postele.

 

Laura si dala teliesko odstrániť už v roku 2015 a následne podstúpila aj hysterektómiu, teda odstránenie maternice. Aj napriek tomu sa však z jej tela nepodarilo odstrániť všetky úlomky z tohto telieska a minimálne tri fragmenty stále putujú v jej tele a spôsobujú jej problémy. Bohužiaľ sa zdá, že Laure sa nepodarilo v celej veľkej Británii nájsť odborníka, ktorý by ich dokázal lokalizovať a  z jej tela odstrániť.

Jej nádejou je dnes jeden holandský odborník, ktorý dokáže prostredníctvom špeciálnej zobrazovacej techniky – fluoroskopie, vystopovať v tele cudzie predmety s veľkosťou aj 1 či 2mm.

 

Okrem Laury je vedľajšími účinkami tejto metódy postihnutých takmer 300 žien. Spoločnosť, ktorá teliesko s názvom Essure uviedla na trh ešte v roku 2009 ho minulý rok z trhu stiahla. Príčinou boli práve ťažké vedľajšie účinky a rozpad telieska. V auguste 2017 dal dokonca výrobca nemocniciam pokyn aby okamžite teliesko prestali používať, no i napriek tomu sa stále nájdu ženy, ktoré oň majú záujem a aj lekári, ktorí telieska zo skladových zásob stále zavádzajú.

 

Medzi vedľajšie účinky patria vážne stavy perforácie maternice alebo vajíčkovodov, možnou migráciou častí telieska do brušnej alebo panvovej dutiny, pretrvávajúce bolesti či alergické reakcie.

 

Ďalšou poškodenou je napríklad aj 38-ročná Charlene Baldwin, ktorá podstúpila hysterektómiu aby dosiahla aspoň zmiernenie príznakov. Aj napriek tomu však trpí  niekoľkokrát týždenne sa opakujúcou paralýzou, ktorá je reakcia na materiál, čo jej zostal v tele.

 

Doktor Bas Veersema, holandský gynekológ Univerzity v Utrechte, propaguje technológiu s vysokým rozlíšením pre odstránenie poškodených teliesok Essure. Jeho tím ich už vybral dvom tisíckam žien. 

Poškodené ženy aj viacerí odborníci, vrátane bývalej britskej ministerky zdravotníctva, barónky Julie Cumberlegeovej, už začínajú voči teliesku Essure aj jeho výrobcovi podnikať právne kroky.

 

Zdroj: Pluska.sk

Predchádzajúci článok
Chlapec so zdravotným postihnutím podal obvinenie voči zábavnému parku kvôli toaletám
Nasledujúci článok
Čo je to Scalevo a ako vozíčkari vďaka nemu dokážu prekonať schody úplne bez problémov?