Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Tento muž ukázal, ako sa býva s handicapom: Sám by som sa nedostal domov, hovorí..

30.11.2019

Pred dvomi rokmi sa Michalovi Jančaříkovi obrátil život hore nohami. Po transplantácii ľadvín mu priamo v chrbtici praskla cieva

Tento muž ukázal, ako sa býva s handicapom: Sám by som sa nedostal domov, hovorí..

Pred dvomi rokmi sa Michalovi Jančaříkovi obrátil život hore nohami. Po transplantácii ľadvín mu priamo v chrbtici praskla cieva, čo spôsobilo, že čiastočne ochrnul. Svojmu handicapu sa nemusel postaviť čelom iba on, ale aj celá jeho rodina, ktorá nechala kompletne prestavať ich dom. Ako sa mu teraz žije s jeho postihnutím a ako veľmi to obmedzuje jeho rodinné spolužitie, ukázal prostredníctvom programu Bydlení handicapovaných.

Keď Michal Jančařík (44) so svojou ženou pred rokmi staval dom, rozhodne nepočítal s tým, že raz skončí na invalidnom vozíku. Aj preto mu nikdy nevadilo, že k jeho domovu vedú tri schody. Tieto sú ale pre neho dnes neprekonateľnou prekážkou.

„Tie tri schody na priedomí sú pre mňa absolutne neriešiteľnou vecou. Našťastie už mám plošinu. Prvé dni, alebo týždne sa možno dajú schody núdzovo prekonať pomocou plošiny, ale je to naozaj núdzovka, pretože tento sklon se nedá vyjsť. Niekto vám musí pomôcť. Ja mám šťastie, že mám doma manželku a deti. Tí mi pomáhajú, ale keby som bol sám, nedostanem sa ani domov,“ hovorí na rovinu v relácii Bydlení handicapovaných internetovej televízie TVbydlení.cz Jančařík s tým, že ešte skôr ako sa vrátil domov, jeho žena musela nechať zrekonštruovať aj kúpeľňu so záchodom.

„Pokiaľ nemáte vyriešenú kúpeľňu, záchod a schodište, doma sami fungovať nemôžete,“ hovorí Jančařík, a dodal, že v tú chvíľu potreboval svetielko na konci tunela, ktorým pre neho bolo, že sa má kam vrátiť.

„V kúpeľni pribudli madlá a odbudla vaňa. Kvôli tomu sa musela kúpeľňa celá vybúrať. Vaňa šla preč, podlaha tiež. Sú tu nové obklady, aby sa tam mohli dať madlá. Bola to totálka,“ popisuje v prvom z osemdielneho programu o bývaní handicapovaných, ktorý na reálnom príbehu Michala Jančaříka napísal jeho dlhoročný kamarát Míra Hejda.

„Nechceme vám ukázať smutný príbeh vozičkára, ale to, že i napriek nepriazni osudu je dôležité sa v živote nevzdať! Žiť síce inak, ale žiť! Keď som bol u Michala na návšteve, povedal som si, že toto bude naša nová spoločná misia. Pred pár rokmi sme spolu (ja, manželka Zorka a Michal) moderovali Snídani s Novou. Michal vždy vedel rozdávať radosť v každej situácii, a keď mu život prichystal takú ťažkú skúšku, chcel som, aby našiel nový zmysel života. Verím, že sa to podarilo,“ vysvetlil tvorca Hejda.

 

Predchádzajúci článok
Otec nechcel, aby bol hrob jeho syna len miestom smútku. Navrhol mu náhrobný kameň s prekrásnym posolstvom
Nasledujúci článok
Veľký zázrak v rodine českého atléta