Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Trnava chce zblížiť verejnosť s telesne postihnutými

06.06.2019

Akcia Dvor nádeje dávala ľuďom s hendikepom šancu na spájanie a predstavenie svojich zručností a tvorivosti.

Trnava chce zblížiť verejnosť s telesne postihnutými

V krajskom meste sa 14 rokov konalo podujatie pod názvom Dvor nádeje. Akcia dávala ľuďom s hendikepom šancu na spájanie a predstavenie svojich zručností a tvorivosti.

Túto myšlienku na magistráte mesta rozvinuli pre tento ročník ešte viac. Po novom sa do podujatia bude viac zapájať aj trnavská verejnosť. Cieľom je priblížiť oba svety, aby sa navzájom chápali a viac rešpektovali.

Nový názov pre túto akciu je Mesto pre všetkých. Uskutoční sa v stredu 19.júna 2019 od 14.00 – 18.00 na Trojičnom námestí v rámci akcie Dni zdravia a na Nádvorí – centre súčasnej kultúry.

„Touto akciou chceme poukázať, že ľudia so zdravotným znevýhodnením sú bežnou súčasťou nášho mesta. Nie sme tu len my alebo oni, žijeme tu na jednom mieste spoločne. Aj keď sa jedná o úplne bežnú a normálnu vec, stále máme pocit, že medzi ľuďmi driemu predsudky a možno aj nepochopenie. Aj touto akciou chceme ukázať, že sú neopodstatnené,“ priblížila myšlienku podujatia Silvia Krištofová zo sociálneho odboru Mestského úradu Trnava.

„Kľúčom k zblíženiu, vzájomnej pomoci a rešpektu je zlepšovanie povedomia, otváranie nových tém a aj osobný kontakt, pretože tak najlepšie prekonáme obavy z neznámeho na oboch stranách,“ povedala Krištofová.

Organizátorom akcie je odbor sociálny Mestského úradu v Trnave v spolupráci so OZ Slovenská spoločnosť pre Spina bifida a/alebo Hydrocefalus. Spoluprácu potvrdilo aj Nádvorie – centrum súčasnej kultúry, ktoré poskytlo priestory pre podujatie.

Do samotného programu a príprav sa zapojili aj zdravotne postihnutí občania. Tí pripravujú pre návštevníkov zaujímavé aktivity. Návštevníci si budú môcť vyskúšať, aké je to žiť s oslabeným zrakom alebo ako sa pohybujú ľudia na invalidnom vozíku.

Práve tieto veci majú vzbudiť u verejnosti väčšie pochopenie a empatiu ku telesne znevýhodneným.

„Aktivity, ktoré pripravujú naši imobilní spoluorganizátori budú vskutku nezvyčajné. Ľudia si budú môcť vyskúšať, aké je to jazdiť vozíkom cez prekážky, ako sa na vozíku padá alebo ako sa hrá obľúbená hra boccia. Máme prisľúbené, že na podujatí sa odprezentuje aj canisterapia,“ načrtla program Krištofová.

Okrem toho na akcii bude možnosť zapojiť sa do tvorivých dielní, alebo kúpou ručne tvorených výrobkov podporiť ďalšie umelecké snaženie hendikepovaných umelcov.

Mimo zábavných a poučných aktivít sa na podujatí zúčastnia aj organizácie, ktoré sa venujú poskytovaniu sociálnych služieb osobám so zdravotným postihnutím. Nie každý má internet a preto podujatie, kde je možnosť stretnúť sa zoči voči určite mnohí ocenia.
Na podujatí sa odprezentuje aj novovznikajúci mestský sociálny podnik, ktorý po zahájení svojej prevádzky bude zamestnávať zdravotne znevýhodnených občanov. Tým im umožní zaradiť sa do pracovného života a samozrejme pomôcť svojmu rozpočtu.

Na Trojičnom námestí si návštevníci budú môcť pozrieť netradičnú fotogalériu, ktorá priblíži radosti aj starosti ľudí s postihnutím. Zároveň ale poukáže na to, že aj zdravotne znevýhodnení môžu žiť zmysluplný a plnohodnotný život.

Pestrý program vyvrcholí večerným koncertom orchestra Taste of Brass na Nádvorí.

Program podujatia:


Od 14.00 h:

- Prezentácia sociálnych služieb pre ľudí so zdravotným znevýhodnením

- Prezentácia a aktivity občianskych združení

- Téma zamestnávania ľudí so zdravotným znevýhodnením

- Tvorivé dielne

- Jazda a škola pádov na invalidnom vozíku

- Jazda na handbike-u

- Paralympijský šport Boccia

- Ukážky z canisterapie

Hostia

17.00 h:

Koncert orchestra Taste of Brass


Zapojené organizácie:

Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Trnava

Domov sociálnych služieb pre dospelých v Zavare

Domov sociálnych služieb pre dospelých Zavar – satelit Trnava, Stromová ulica

Špecializované zariadenie v Trnave

Zariadenie pre seniorov v Trnave

Stredisko sociálnej starostlivosti

Centrum včasnej intervencie Trnava

Únia nevidiacich a slabozrakých Trnava

Trnavská arcidiecézna charita

Stredisko Evanjelickej DIAKONIE – Denný stacionár

Občianske združenie Iskierka a Denný stacionár COMITAS

Stacionár NÁŠ DOM, n. o.

Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku

Občianske združenie Spoločnosť pre zmysluplný život

Záujmové združenie Rodina

OZ Pomocná ruka nádeje

Klub vozičkárov v Trnave

Sociálny podnik AfB Slovakia

Občianske združenie SPOSA

Občianske združenie Na Trati

Občianske združenie Hypposko + armwrestling

 

Zdroj: Trnava.sk

Predchádzajúci článok
Odbery krvi budú opäť hradené VšZP
Nasledujúci článok
Ako pokračuje púť vozíčkara Langera do Compostely?