Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

V Afrike už tri roky nezaznamenali detskú obrnu

28.08.2019

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že kontinent stojí na prahu úplnej eliminácie tohto vírusového ochorenia.

V Afrike už tri roky nezaznamenali detskú obrnu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že kontinent stojí na prahu úplnej eliminácie tohto vírusového ochorenia. To spôsobuje závažné zdravotné problémy, ktoré vedú k rôznym formám imobility a často sa končia smrťou. Najčastejšie postihuje deti od 3 rokov ale zriedkavo sa prejavuje aj u dospelých.

Agentúra Reuters uviedla, že posledný zaznamenaný prípad spadá ešte do roku 2016 v Nigérii. Práve pre túto krajinu, rovnako ako pre celú Afriku, bude kľúčových najbližších 6 mesiacov. Ak sa do tohto času neobjavia nové prípady nakazenia, môže táto západoafrická krajina vystaviť záverečné dáta.

„Ak sa do polky roku 2020 nevyskytne nový prípad nákazy a dáta potvrdia jej nulový výskyt v regióne, Afrika môže dostať certifikát o tom, že choroba bola celkom potlačená a nehrozia ďalšie riziká,“ uviedol Clement Martin, zástupca WHO v Nigérii.

Toto vírusové ochorenie bolo potlačené prakticky po celom svete s výnimkou Afganistanu a Pakistanu. Tento rok bolo v týchto krajinách zaznamenaných 65 nových prípadov detskej obrny. Jediným prenášačom je človek, preto je možné ochorenie vďaka plošnému očkovaniu celkom potlačiť.

Boj proti detskej obrne začal vo veľkom v roku 1988. V tomto roku každý deň vírové ochorenie postihlo 1000 detí. Choroba sa vyskytovala v 128 krajinách po celom svete.

Aj v roku 2012 bolo v Nigérii zaznamenaných 200 nových prípadov obrny, čo predstavovalo polovicu všetkých nakazených na svete. Chorobe „pomáhali“ nepriamo aj bojovníci z teroristickej organizácie Boko Haram, ktorí sťažovali prácu zdravotnému personálu. Do boja proti chorobe sa zapojil dokonca v roku 2015 aj prezident krajiny, ktorý osobne podal vakcínu svojim vnúčatám.

I skrz úspechy, ktoré sa dosiahli je potrebné, aby sa v týchto krajinách očkovali proti detskej obrne všetky deti do 5 rokov.

 

Zdroj: DenikN.cz

Predchádzajúci článok
Tipy na bezbariérové výlety
Nasledujúci článok
11 rokov bol na vozíku. Potom sa sám diagnostikoval a navrhol si vlastnú operáciu