Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

V Bratislave namontovali na vyhradené miesta senzory

30.04.2019

Novinka má pomôcť s parkovaním osobám s ťažkým zdravotným postihnutím.

V Bratislave namontovali na vyhradené miesta senzory

Novinka má pomôcť s parkovaním osobám s ťažkým zdravotným postihnutím. Zmena sa týka mestskej časti Karlova Ves. V prvej fáze skúšobne osadili 23 parkovacích miest na Pribišovej ulici parkovacími senzormi.

Ak na mieste určenom pre ťažko zdravotne postihnutého človeka zaparkuje človek bez oprávnenia, systém upozorní mestskú políciu a tá na miesto vyrazí. Karlova Ves je tak vôbec prvou samosprávou na Slovensku, ktorá zavádza tento automatizovaný systém monitorovania parkovacích miest.

„V tejto fáze sme sa zamerali na zdravotne postihnutých občanov alebo ich asistentov, ktorí sú zraniteľnou skupinou vodičov. Práve im často z nevedomosti ale aj cielene obsadia parkovacie miesto osoby bez oprávnenia,“ uviedla Dana Čahojová, starostka tejto mestskej časti.

Aktuálne je projekt v skúšobnej prevádzke ale v prípade pozitívnych ohlasov a skúseností sa starostka nebráni ani väčšiemu využitiu systému. V budúcnosti by sa tento systém mohol uplatniť aj pri rezidentskom parkovaní v hlavnom meste.

Okrem týchto senzorov má mestská časť ďalšie umiestnené v inej lokalite, kde sledujú obsadenosť parkovacích miest, kde je obmedzená doba parkovania. Získavajú tak dôležité dáta, ktoré budú následne vyhodnocovať.

Princíp fungovania tohto systému je pomerne jednoduchý. Celý je napojený na mestskú políciu a sleduje, či je miesto obsadené alebo nie. Systém zistí elektronickú kartu vo vozidle ŤZP osoby. Ak vyhodnotí, že miesto sa obsadilo ale kartu nenašlo, je to znak, že miesto obsadilo auto, ktoré tam nemôže parkovať a pošle túto informáciu na dispečing mestskej polície.

Minulý rok mestská polícia riešila v rámci celej Bratislavy 1258 prípadov neoprávneného parkovania na miestach pre ťažko zdravotne postihnuté osoby. V samotnej Karlovej Vsi ich bolo 241.

Pokuta za spáchanie tohto závažného dopravného priestupku sa môže vyšplhať až do výšky 150 €. V prípade, že dôjde aj k odtiahnutiu vozidla, ktoré tam neoprávnene parkuje, náklady samozrejme znáša vodič vozidla.

 

Zdroj: Teraz.sk

Predchádzajúci článok
Hendikepovaný rezbár udivuje svojim umením
Nasledujúci článok
Žena sa po 27 rokoch v kóme zázračne prebrala