Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

V priestore vo vlaku vyhradenom pre invalidné vozíky otvorili bufet

04.09.2018

Priestor, ktorý bol vo vlaku vyhradený pre zdravotne postihnutých cestujúcich na invalidných vozíkoch sa zmenil na akýsi ...

V priestore vo vlaku vyhradenom pre invalidné vozíky otvorili bufet

29 -ročná Hollie Brooks, cestujúca na invalidnom vozíku anglickou železničnou spoločnosťou Greater Anglia service bola nútená cestovať doslova medzi krabicami plnými jedla a nápojov. Priestor, ktorý bol vo vlaku vyhradený pre zdravotne postihnutých cestujúcich na invalidných vozíkoch sa zmenil na akýsi provizórny vlakový bufet a tak boli cestujúci na invalidných vozíkoch doslova nútení cestovať medzi škatuľami s jedlom a nápojmi.

Holie samozrejme ihneď so svojou nespokojnosťou s touto situáciou konforntovala vlakový personál, ktorý vzniknutú situáciou obhájil so slovami, že bežne používaný bufet je mimo prevádky a preto sa ako náhradu rozhodli využiť priestor vyhradený pre prepravu pasažierov na invalidnom vozíku.

Celú situáciu navyše komplikoval aj fakt, že na podávané nápoje a jedlo čakalo mnoho cestujúcich v radoch a tak keď Hollie potrebovala použiť toaletu s bezbariérovým prístupom, nemala žiadnu šancu sa k nej cez čakajúcich pasažiero dostať.

Hollie Brooks bez váhania svoje sklamanie zo situácie zverejnila aj na sociálnej sieti Twitter, na čo železničná spoločnosť reagovala strohým ospravedlním bez akéhokoľvek pokusu o nápravu.

"Miesto v priestore vyhradenom pre invalidné vozíky som mala vopred rezervované a tak somočakávala, že bude vyhradené pre mňa. Miesto toho tam boli naskladané vozíky plné krabíc s jedlom  a nápojmi," povedala rozhorčená Hollie.

Cestu v obklopení bufetovými krabicami navyše musela Hollie absolvovať úplne sama, pretože v priestore nebol dostatok miesta pre jej priateľa, ktorý cestoval s ňou. Keď sa jej snažil pri vystupovaní z vlaku pomôcť, najskôr musel odpratať väčšinu krabíc s bufetovým materiálom, aby sa vôbec s invalidným vozíkom dostali k dverám.

Hollie Brooks je na invalidnom vozíku od júna, keď bola diagnostikovaná meningitída a sepsa. Povedala však, že toto nie je prvýkrát, čo čelí problémom pri cestovaní verejnou dopravou. So skúsenosťami, aké pri cestovaní za krátku dobu na invalidnom vozíku má, si nevie predstaviť ako by bola schopná cestovať bez spoločníka.

Hollie sa snaží vybudovať si kariéru ako nezávislá novinárka na voľnej nohe, no má obavy z cestovania verejnou dopravou, čo jej bráni posúvať sa vpred. Na úkor toho sa musí často vzdať viacerých pracovných príležitostí.

Obavy z cestovania verejnou dopravou sú často pre ľudí s hendikepom väčšou bariérou než ich telesné postihnutie. Stačilo by pri tom pri tom možno naozaj len rešpektovať to málo priestoru, ktoré je pre nich vo verejných dopravných prostriedkoch vyhradené.

 

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Tokyo sa naplno chystá na Letné paralympijské hry v roku 2020
Nasledujúci článok
Úlohu hlavnej postavy so zdravotným postihnutím opäť stvárni zdravý herec.