Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

V rodine majú zdravotné problémy, no i napriek tomu si dokázali udržať súdržnosť a atmosféru pohody.

13.05.2018

Miro žije so svojou manželkou a dcérou Veronikou na samote pri Hlohovci.

V rodine majú zdravotné problémy, no i napriek tomu si dokázali udržať súdržnosť a atmosféru pohody.

Miro žije so svojou manželkou a dcérou Veronikou na samote pri Hlohovci. Jeho manželka Janka prišla minulý rok o nohu. Amputácia bola nevyhnutná kvôli diagnóze rakoviny, ktorou Janka trpí od roku 2011. Janka čakala na plánovanú operáciu nádoru po jeho diagnostikovaní viac než rok a pol. Nemocnica neustále menila a posúvala termín operácie. Rodina, ktorá na tom nie je finančne najlepšie si myslí, že sa jednoducho čakalo na úplatok.

Nádor medzi tým vyrástol z 9 na 21 cm. Jana sa dnes už k tomuto obdobu vracia v spomienkach veľmi nerada. Momentálne sústredí všetku svoju energiu na svoju dcéru Veroniku, ktorá má za sebou operáciu mozgu.

 

Veronika trpela epileptickými záchvatmi a opakovane sa jej stávalo, že jej tŕpli ruky, mala bolesti hlavy, alebo jej stŕpla celá jedna strana tela na dlhšiu dobu. Od roku 2015 sa Veronikine záchvaty opakovali čoraz častejšie a rovnako aj návštevy záchranky u nich doma. Lekárka však namiesto poriadnych vyšetrení odporučila aby Veronika navštívila psychiatričku. Až hnev matky Janky, zmenil postoj lekárky.

 

Veronika sa tak konečne dostala na vyšetrenie magnetickou rezonanciou, no CD s výsledkami vyšetrenia sa niekam stratilo a rovnako aj všetky jej zdravotné záznamy, ktoré sa doteraz nenašli. Veronika preto vyšetrenia absolvovala znova. Diagnóza bola jasná – malformácia mozgu, čo znamená zhluk ciev, ktoré tlačia na okolie.

 

Pred tým aktívna Veronika, ktorá študovala prvý ročník na vysokej škole, neustále niekde brigádovala a snažila sa tak prispieť do rozpočtu rodiny. Mama Janka bola kvôli rakovine a amputácii nohy na invalidnom dôchodku. Štát jej však napriek ťažkým zdravotným problémom priznal len polovičný invalidný dôchodok vo výške 70e. Otec – traktorista, tiež nezarobí veľa. Veronika bola preto šťastná ak dokázala rodine pomôcť čo i len 50eurami, ktoré dokázala zarobiť roznášaním letákov alebo triedením obálok.

 

 

Avšak brigády skončili. A skončilo aj štúdium prvého ročníka na vysokej škole. Veronika trávila týždne na striedačku v Bratislave a v Trnave v nemocnici. Napokon jej v Bratislave odporučili zákrok Gama nožom, ktorý mala absolvovať v Prahe.

 

Na operáciu mozgu do Prahy sa tak vybrala rodina spolu – mama, otec, sestra a Veronika. Eodia chodí totiž všade spolu a je medzi nimi silné puto. Prvá cesta za operáciou sa nepodarila, pretože Veronika dostala virózu. Druhý pokus rovnako nevyšiel a na tretí už rodina cestovala autom. No ani ten sa neobišiel bez komplikácií. Tentokrát mama Janka dostala zápal pľúc a tak sa počas celej doby ako boli v Prahe nepohla z bytu, kde ich ubytovali ľudia, ktorí im pomohli.

 

Operácia sa vydarila a napriek všetkým ťažkým a stresujúcim okolnostiam považuje rodina návštevu Prahu za svoju jedinú a najlepšiu spoločnú dovolenku. 

 

Otec Miroslav obetavo miluje všetky tri svoje dievčatá. S manželkou sa stretli na zábave a od vtedy ju neprestal milovať. Snaží sa pre ne urobiť všetko, čo je v jeho silách, ráno dokonca vstáva na etapy a každej nachystá raňajky. Veronike o štvrtej ráno, pretože sa jej podarilo si po oprácii nájsť brigádu, potom Andrejke keď ide do školy a napokon manželke Janke nachystá všetko tak aby sa k tomu nemala problém dostať.  Potom Miroslav odchádza do práce. Keď je žatva a sezóna vracia sa domov až neskoro večer, no vždy keď sa dá snaží sa urobiť na dome čo je potrebné a zabezpečiť svojim milovaným dcéram a manželke všetko čo potrebujú.

 

Domácnosť majú krásne čistú, no dom by potreboval aj väčšie opravy. Na tie však rodina popri zabezpečovaní aspoň bežného chodu domácnosti nemá peniaze. Až 87% rodín sa kvôli rakovine zadĺži, aj oni sa museli.

 

Od minulého roka sa rodina dozvedela o nadácii Dobrý anjel, ktorá im dnes pomáha.

 

Veronika aj napriek tomu, že kvôli zdravotným problémom ukončila štúdium na vysokej škole, nezanevrela na umenie a venuje sa mu ďalej. Do budúcna si plánuje spraviť vodičský preukaz aby odbremenila otca a mohla voziť mamu Janku na vyšetrenia keď to bude potrebné. Janka už dnes čaká na protézu a tak sa jej kvalita života o čosi zlepší a bude sa dokázať viac pohybovať.

 

Milujú sa navzájom a milujú svoj život uprostred prírody, hoci to nemajú ľahké. V živote však stretli aj mnoho dobrých ľudí, ktorí im v neľahkej situácii veľmi pomohli. “ S Veronikou však ležala na izbe pani po operácii nádoru na mozgu. Po čase sa jej ozvala a rodine pomohla. Aj Janka v nemocnici našla vzácneho človeka: Pani, ktorá ju odvtedy neraz odvezie na rehabilitácie, právne rodine poradí aj Veronike dá čosi nafotiť a zaplatí jej za to, hoci sama nie je nejaká majetná.“ hovorí mama Janka.

 

Život na samote v prírode je v mnohom krásny, no v mnohom i ťažký a rodina ako táto je príkladom toho, že s láskou a spolupatričnosťou sa dá zvládnuť naozaj všetko.

 

Zdroj: DennikN.sk

Predchádzajúci článok
Prekvapuje Vás, že žena na invalidnom vozíku môže byť príťažlivá? Prehodnoťte svoje predsudky..
Nasledujúci článok
Od júla nás čaká zvýšenie príspevku na opatrovanie zdravotne postihnutých