Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

V žiarskom kultúrnom centre sú podujatia pre vozičkárov prístupnejšie

30.06.2020

Po novom sa do sály kina Hron a divadelnej sály v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom po schodisku dostanú aj vozičkári.

V žiarskom kultúrnom centre sú podujatia pre vozičkárov prístupnejšie

Po novom sa do sály kina Hron a divadelnej sály v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom po schodisku dostanú aj vozičkári.

Nainštalovali minulý týždeň v týchto priestoroch novú šikmú schodiskovú plošinu, ktorá má slúžiť práve telesne hendikepovaným.

„Doteraz sa do týchto sál mohli dostať len pomocou technického výťahu, čo bolo zdĺhavejšie a komplikovanejšie,“ vyjadril sa žiarsky primátor Peter Antal.

Na kúpu plošiny za približne 13-tisíc eur získalo mesto sponzora v priemyselnom parku.

Bolo to náročné

Zlé podmienky pri návštevách kultúrnych podujatí v kultúrnom centre kritizovali vozíčkári žijúci v Žiari nad Hronom už dlhšie.

„Veď to vidíte. Nie je tu bezbariérový prístup, iba tieto schody, takže, ak chceme ísť na koncert alebo do kina, obnáša to vyloženie syna z vozíka alebo použitie nákladného výťahu, kde však môže dôjsť k nebezpečnej situácii, lebo na podobné situácie nie je vybavený,“ hovorila ešte na jar matka už dospelého hendikepovaného Filipa, Sandra Matyášová.

„Napríklad na podujatí Na krídlach anjelov prepravujú hendikepovaných s použitím schodolezov, ale to je zdĺhavé a tiež nie veľmi bezpečné,“ vysvetľovala vtedy, že bez pomoci zdatných mužov je použitie takéhoto zariadenia skúškou sily a odvahy.

Iba s asistenciou

O problémoch hovoril aj Viliam Méry, ktorý v mestskom kultúrnom centre pracuje, a tak jeho nedostatky ako vozičkár pozná veľmi dobre.

„Ja som na tom síce o niečo lepšie ako mnohí vozičkári, ale, ak chcem ísť na kultúre podujatie, je to skutočne problém. Využiť sa dá len nákladný výťah, no do sály sa aj tak bez prekonania niekoľkých schodov nedostanem. Nehovoriac o tom, že bez asistencie ďalšieho človeka túto prekážku neprekonám,“ takto vyhodnotil situáciu na jar.

 

Zdroj: Myziar.sme.sk

Predchádzajúci článok
Už zverejnená Výzva na podporu kultúry znevýhodnených skupín
Nasledujúci článok
Stav bývalého pilota F1 je veľmi vážny, vbehol na vozíku pod kamión.