Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Väzni pomáhajú zdravotne znevýhodneným

09.08.2019

Niekoľko poľských väzňov pomáhajú zdravotne znevýhodneným pútnikom na Jasnú Horu.

Väzni pomáhajú zdravotne znevýhodneným

Niekoľko poľských väzňov pomáhajú zdravotne znevýhodneným pútnikom na Jasnú Horu.

„Vždy som veril v Boha. Nikdy som však nebol pri ňom blízko. Teraz sa k nemu dostávam o niečo bližšie,“ uviedol jeden z účastníkov, ktorý len pred nedávnom opustil brány väznice. Je jedným z 12 bývalých, či súčasných väzňov, ktorí pomáhajú hendikepovaným pútnikom, ktorých je vyše 600.

Väzni takto chodia na púť už 19 rokov. Na začiatku vládli mierne obavy, keďže podľa kňaza a organizátora púte Stanisława Jurczuka sa jedná o veľký resocializačný krok pre samotných väzňov.

Marek Łagodziński z Nadácie Sławek si myslí, že práve starostlivosť o hendikepovaných pútnikov je pre väzňov jedným z najlepších a najúčinnejších resocializačných riešení, ktoré sa im mohlo dostať. Na úplne prvej púti v roku 2000 pomáhalo 5 väzňov, teraz ich je už 12. Pripomína, že by sme nemali pozerať po tom, ako kto žil doteraz ale ako chce prežiť zvyšok svojho života.
„Ak chce niekto žiť dobre, čestne a triezvo, je na našej ceste. Pomáhame takým ľuďom,“ uviedol.

Púť je zároveň akýmsi očistom tu na zemi pre tých, ktorí v minulosti spáchali dáky zločin a aspoň takouto formou to môžu odčiniť. Na väzňov nedá dopustiť. Správajú sa ukážkovo. Predtým ako založil s manželkou nadáciu, bol alkoholik. Odvtedy 31 rokov nepije. Podľa jeho slov sa za jeho vyliečenie modlil aj pápež Ján Pavol II.

Nadáciu, ktorú spolu s manželkou a deťmi pred rokmi založili, pomáha väzňom postaviť sa späť na nohy.

„Dostal som sa z väzenia a už sa tam nechcem vrátiť,“ hovorí jeden z väzňov. Väzni sa priznali, že sa na púti dejú pre nich zvláštne veci. Kontakt s ľuďmi so zdravotným postihnutím, ich pokojom, láskou, radosťou je pre nich prekvapením.

S takouto starostlivosťou sú nadmieru spokojní aj samotní postihnutí pútnici. Niektorí už pred niekoľkými mesiacmi posielali žiadosť, aby ich na púti doprevádzal väzeň. 28. púť zdravotne postihnutých začala 5. augusta svätou omšou a do cieľa na Jasnej Hore by mali doraziť 14. augusta.

                                                                  

Zdroj: TKKBS.sk

Predchádzajúci článok
Facebook umožní písať ľuďom na základe myslenia
Nasledujúci článok
Slovensko - jediná krajina bez systémového odstraňovania bariér