Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vďaka robotickým nohám sa bývalý atlét dokázal postaviť z invalidného vozíka a vrátiť sa späť na trať.

07.05.2018

Adam Gorlitsky je muž, ktorý je postihnutý paraplégiou, teda úplným ochrnutím dolných končatín.

Vďaka robotickým nohám sa bývalý atlét dokázal postaviť z invalidného vozíka a vrátiť sa späť na trať.

Adam Gorlitsky je muž, ktorý je postihnutý paraplégiou, teda úplným ochrnutím dolných končatín. Adam sa vďaka robotickému exoskeletu dokázal postaviť z invalidného vozíka a zúčastniť sa niekoľkodňových závodov Walt Disney World Dopey Challenge. Lekári tvrdili, že už nikdy nebude chodiť. Vďaka exoskeletu ich však dokázal prekabátiť.

 

Celý závod trvá až štyri dni a obnáša absolvovanie 5-kilometrovej, 10-kilometrovej, polmaratónskej a maratónskej trate. Adam Gorlitsky, ktorý je ochrnutý od pása dole absolvoval časti týchto trás za pomoci špeciálneho robotického exoskeletu. Toto zariadenie bolo pevne pripútané k jeho dolným končatinám a do značnej miery dokázalo nahradiť prácu jeho svalov pri pohybe.

 

Aj keď je toto technologické riešenie jedným z najpokročilejších na svete, rýchlosť paralyzovaného atléta je asi 2,5km za hodinu a pol. Adamovym cieľom je prekonať hranicu jeden milión krokov.

 

Aj napriek vyspelej technológii sa podujatie nezaobišlo bez nečakaných komplikácii. V deň kedy sa bežal polmaratón, bolo podujatie pre nepriaznivé počasie zrušené. Nasledujúci deň sa krátko po štarte maratónu Adamovi exoskelet pokazil. Aj napriek nepriaynivým okolnostiam sa mu však celkovo podarilo prekonať 9 kilometrov, čo predstavuje asi 16 000 krokov.

 

Za každý krok, ktorý Adam prekoná sa snaží pre svoju neziskovú organizáciu získať jeden dolár. Nezisková organizácia nesie názov Got legs  - („Získal som nohy“) a je určená na pomoc ľuďom s podobným postihnutím aby mohli využívať podobné technológie ako on sám.

 

Adam Gorlitsky skončil na invalidnom vozíku pred 12 rokmi, po autonehode, ktorej príčinou bol mikrospánok za volantom. Pri autonehode bola poškodená Adamova miecha. V tej dobe bol Adam úspešným bežcom a mal len 19-rokov. Prognózy lekárov boli jednohlasné  - chodiť už nebude.

 

Po dlhých rokoch na invalidnom vozíku sa Adam zoznámil s technológiou exoskeletu  - externej mechanickej kostry a svalstva zároveň. Po krátkom čase sa mu podarilo vyzbierať na túto pomôcku financiea už v roku 2015 vlastnil svoj exoskelet. Cena exoskeletu sa pohybuje v priemere vo výške 80 000 amerických dolárov. S novým prístrojom začal okamžite trénovať a v apríli 2016 prekonal svojich prvých 10 kilometrov a do cieľa dorazil po siedmych hodinách, no s úsmevom na tvári.

 

Zdroj: Sport.cz

Predchádzajúci článok
Cestujete do zahraničia? Tieto rady pre ŤZP by sa vám mohli na cestách hodiť
Nasledujúci článok
Prekvapuje Vás, že žena na invalidnom vozíku môže byť príťažlivá? Prehodnoťte svoje predsudky..