Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vďaka tomuto robotickému skeletonu dostávajú ľudia s ochrnutím druhú šancu na život.

15.11.2019

Mladého Francúza, ktorého prezývajú Thibault, je ochrnutý od krku dole už od roku 2015, keď spadol zo strechy nočného klubu

Vďaka tomuto robotickému skeletonu dostávajú ľudia s ochrnutím druhú šancu na život.

Mladého Francúza, ktorého prezývajú Thibault, je ochrnutý od krku dole už od roku 2015, keď spadol zo strechy nočného klubu z výšky takmer 15 metrov.  Po veľmi dlhom čase bol opäť schopný pohybu vďaka robotickému skeletonu, ktorý na základe snímania mozgovej aktivity reaguje na jeho zamýšľaný pohyb.

Na prahu vzrušujúceho pokroku

Tento mladík je za pomoci robotického skeletu opäť schopný pohybu, hoci musí byť ešte stále pripevnený k stropu. Predsa len, Thibault je plne paralyzovaný a technológia skeletonu je len v počiatočných fázach vývoja. Ale aj tak je možné na videu vidieť plne paralyzovaného človeka vykonávať pohyb. Vedci zodpovedný za tento výskum, ktorý bol publikovaný v The Lancet Neurology, označili tento pokrok za výnimočný a vzrušujúci.

Na diagnózu kvadriplégiu, respektíve plné či čiastočné ochorenie všetkých štyroch končatín, v súčasnosti nepoznáme účinnú liečbu. Ľudia trpiaci kvadriplégiou tak zvyšok života strávia na vozíku alebo lôžku odkázaní na pomoc druhých. Vedcom z univerzity v Grenoble sa však vďaka ich prevratnému skeletonu môže podariť zmeniť budúcnosť.

Revolučné snímanie mozgu umožňuje paralyzovaným pacientom pohyb

Ako sme spomenuli na začiatku, robotický skeleton je ešte stále v prvých štádiách vývoja. Thibault sa preto musel po celé dva roky podrobiť mozgovým testom, aby sa naučil a bol schopný skeleton ovládať. Ten totiž sníma mozgovú aktivitu a zhromažďuje údaje, ktoré za normálnych okolností poškodená miecha nedokáže preniesť ku končatinám. Údaje spracuje a následne aj vykoná za pomoci umelej inteligencie.

Za pomoci implantátov umiestnených medzi lebku a mozog je dosiahnuté aby sa mohol mozog snímať. Každý snímač musí byť umiestnený v závislosti od pacienta a jeho ochrnutia inak. Implantáty sú v podstate senzory obsahujúce sieť 64 elektród, ktoré sú zodpovedné za zber dát. Aby vedel pacient správne ovládať skeleton, potrebuje výcvik. Výcvik je zdĺhavý, ale osvedčil sa a priniesol svoje ovocie.

Mladý muž sa najprv podrobil výcviku vo virtuálnej realite. Neskôr bol podrobený testom v skeletone, kde sa pomaly naučil dotýkať sa predmetov umiestených pred ním. Najskôr trénoval pohyby rúk sa neskôr prešlo aj k chôdzi. Pohyb síce stále nie je úplne prirodzený a hladký, no napriek tomu skeleton umožňuje plne paralyzovanému človeku pohyb.

Zásluhou skeletonu od spoločnosti Clinatec a poctivému tréningu tak bol Thibault schopný prejsť počas 39 skúšok dokopy 145 metrov a urobiť pritom 480 krokov. Stojíme tak pred skutočným pokrokom a veríme, že jedného dňa bude táto technológia ešte lepšia. Odborníci dokonca hovoria, že za pomoci implantovaných senzorov budú pacienti schopní ovládať svoje vozíky bez joysticku len za pomoci myšlienok.

 

Zdroj: Fontech.startitup.sk

Predchádzajúci článok
Trojnásobný olympijský víťaz ochrnul. Lekári si nevedia rady.
Nasledujúci článok
Seredčan Denis Kučera bol v roku 2018 jednou z tvárí kampane Birell.