Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Veronika po ťažkej nehode ochrnula, ale nevzdala sa: Naučila sa písať očami!

16.11.2022

Veroniku (33) z Ivanky pri Dunaji nehoda nezlomila. Pred 4 rokmi prežila v Maďarsku haváriu, ktorá otočila jej život o 180 stupňov.

Veronika po ťažkej nehode ochrnula, ale nevzdala sa: Naučila sa písať očami!

Do ich auta so štvorčlennou posádkou za Budapešťou narazil rumunský vodič. Auto, v ktorom sedela, skončilo na streche a s vážnymi zraneniami ju previezli do nemocnice. Ochrnula a 9 mesiacov ležala na ARO. Odišla z nemocnice na vozíku, no napriek pesimistickým prognózam uskutočňuje veľké pokroky. Povedali jej, že sa nebude pohybovať, no vďaka rehabilitáciám už hýbe rukami a píše očami.

 

Veronika má malého synčeka, s ktorým rada šantila. Stavali snehuliakov, naháňali sa a cez víkendy doma skladali lego či chodili na prechádzky. Veronika bola pred štyrmi rokmi vitálna a v podstate bezstarostná mamina, no stačilo pár minút na maďarskej diaľnici a takmer prišla o život.

 

Z auta prevráteného na streche ju vyprostili hasiči a vo veľmi zlom stave ju transportovali do nemocnice. Prežila, no keď sa prebudila na áre, nemohla sa hýbať. Lekári jej povedali, že sa má začať zmierovať s tým, že sa možno už ani hýbať nebude.

Desila ju predstava, že by sa nemohla učesať, nalíčiť alebo upraviť, keď pôjde von. Potom však prišiel ďalší šok z myšlienky na to, že by nepohladkala synčeka Oliverka (5), aj to, že by mu už nikdy nenavarila alebo neskontrolovala domáce úlohy. Toto rázne zamietla. Bezvládna na posteli sa rozhodla vzoprieť sa osudu.

Boli však potrebné drahé rehabilitácie a prvú prekážku predstavovala trubica na dýchanie, ktorú mala. „Do Kováčovej ma nechceli zobrať kvôli tracheostómii, takže do úvahy pripadalo jedine súkromné centrum v Piešťanoch,“ prezradila.

Druhou prekážkou bol napnutý domáci rozpočet. „Môj dvojtýždňový turnus v Piešťanoch stojí 5 000 eur a bez nadácií a zbierok by som to neutiahla,“ hovorí. Stále sa nedočkala ani spravodlivosti, pretože s vinníkom nehody z Rumunska sa ešte nezačal súd.

 

Naučila sa znovu žiť

 

Keď ešte v nemocnici nevedela pohybovať rukami, chcela nejako písať. Preto sa naučila myšlienky zaznamenávať očami. „Chvíľu trvalo, kým som sa to naučila, ale už som samostatná. Očami si zapisujem, čo potrebujem spraviť, aj to, čo mi napadne. Aspoň v tomto som úplne samostatná. Len mi niekto musí pustiť počítač,“ usmiala sa žena, ktorá neskôr založila OZ Nádej po úraze v snahe pomáhať i ďalším zraneným ľuďom.

 

Absolvovala 5 turnusov aj vďaka tomuto združeniu. Oplatilo sa! Hýbe rukami a pred rokom jej dokonca odstránili trubicu na dýchanie. Lenže stále má dieru po tracheostómii. „Plánujem ísť na operáciu, aby mi ju uzavreli,“ naplánovala si Veronika.

Aby sa nevzdávala, je jej hlavnou motiváciou Oliver. „Nesmie vidieť, že to vzdávam. Sú aj náročné dni,“ hovorí, že až 4-krát týždenne cvičí. „Začali by mi atrofovať svaly a pohyblivosť by sa nezachovala. Vďaka tomu môžem s pomocou asistentky navariť a potom čakám na Oliverka, kým sa vráti zo škôlky. Niekedy ho komandujem z postele,“ žartovne poznamenala.

 

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Po prekonanej chorobe ostal aktívny muž na vozíku
Nasledujúci článok
Roky po hrozivej autonehode sa dáva stále dokopy: Mám pomoc! Ďakujem, že ste