Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vianoce v domove sociálnych služieb v Zemianskom Podhradí

10.01.2019

Aké sú Vianoce pre obyvateľov v tomto skvelom zariadení? Po tomto článku sa každému srdiečko zahreje.

Vianoce v domove sociálnych služieb v Zemianskom Podhradí

Vianoce, ktoré trávia klienti v domovoch sociálnych služieb sú celkom iné, ale zároveň veľmi podobné tým, ktoré prežívame my doma v kruhu svojich rodín.

Iné sú v tom zmysle, že sa nestretnú s najbližšou rodinou doma pri štedrovečernom stole, ale štedrovečernú večeru trávia spoločne vo veľkej komunite. Napriek tomu, že mnohé z našich klientok majú rodinu, Vianoce trávia v zariadení. Ale taktiež niektoré z našich klientok nemajú rodinu žiadnu a už niekoľko rokov (aj desaťročí) sme jediná „rodina“ my všetci v zariadení. Či už spolubývajúci, alebo zamestnanci.

Každoročne sa s ostatným personálom snažíme pripraviť klientkam tie najkrajšie Vianoce, aké sa len v zariadení dajú pripraviť. Nie, nedokážeme úplne suplovať tých najbližších, ale s láskou nakúpime darčeky každej klientke, pani kuchárky navaria fantastickú večeru, pani upratovačky vyupratujú priestory, kde sa bude štedrovečerná večera konať, sestričky a opatrovateľky pomôžu sa všetkým krásne vyobliekať a upraviť, pani vychovávateľky nachystajú a vyzdobia slávnostne stoly.... no a príde tá chvíľa, kedy sa všetci stretneme v jedálňach našich klientov, poprajeme si krásne sviatky a za účasti pána farára, alebo pani farárky si spoločne zaspievame „Tichú noc“. No a aké by to boli Vianoce, keby si na každého „Ježiško“ nespomenul a nepriniesol mu aspoň jeden darček?! Po štedrovečernej večeri  každá klientka dostane svoj darček, ktorý ju neskutočne poteší. Je úžasné, že napriek tomu, že sme v zariadení, nikto nie je sám a na nikoho sa nezabudne.

Trávenie štedrovečerných chvíľ v zariadení vnímam aj po toľkých rokoch ako neskutočne emotívnu a krásnu chvíľu... My, večne náhliaci sa ľudia z bežného života, ktorým bolo dopriate zdravie, a ktorí sa môžeme  každý deň vracať domov, si v tento moment uvedomíme čaro a zmysel Vianoc. Zastavíme sa... uvedomíme si, že nič nie je samozrejmé, a že celý náš život je veľmi krehký... Dnes niečo máme, pevne držíme v rukách, a zajtra to tak vôbec nemusí byť. Dnes máme zdravie, rodinu, priateľov, svoje bývanie, postavenie... proste svoj život. A príde choroba a pomaly strácame väčšinu z toho.

Dovolím si trúfalo, priam drzo povedať, že každý z nás z bežných ľudí by sa mal takéhoto momentu povinne zúčastniť. Verím tomu, že pri vstupe do jedálne plnej „vyfešákovaných ľudí“, ktorí sa celý deň pripravujú na túto slávnostnú chvíľu, a v tichosti sedia pri prestretom stole... čakajú na prianie a spoločné zaspievanie tichej noci... stiahne sa každému z nás hrdlo a zatúžite ich objať úplne všetkých. Dojemne hľadíte na tie tváre a v duchu si poviete „toto sú Vianoce, o tomto sú“.

V dnešnej „konzumnej“ dobe väčšina z nás chce dopriať svojim blízkym veľa hodnotných darčekov, a pritom naším ľuďom veľakrát stačí zabalená sladkosť, bábika, farbičky, kozmetika, hrkálka, bižutéria, rúž... v šuchotavom papieri, ktorý si s vážnosťou v tvári rozpačito rozbaľujú. No a potom ten výraz tváre... keď sa z napätia, očakávania rozjasní do veľkého úsmevu pri odbalení svojho darčeka... je proste na nezaplatenie. A vtedy si poviete, „to čo robíme, je napriek niektorým nezdarom veľmi dobré, a má to zmysel“. Pretože urobiť niekoho šťastného, a to niekoho, kto je na vás odkázaný, je neskutočne uspokojujúce a napĺňajúce. Dáva to zmysle nielen vášmu profesionálnemu smerovaniu, ale životu ako takému.

Za článok ďakujeme pani riaditeľke DSS Zemianske Podhradie a na záver si dovolíme doplniť zopár viet k tomuto článku.

Domov sociálnych služieb Zemianske Podhradie sa nachádza v Trenčianskom samosprávnom kraji. O tomto zariadení môžeme konštatovať, že patrí k najlepším. Riaditeľka Mgr. Ivana Kosová,  je človek žijúci pre toto zariadenie a to sa odráža aj na zamestnancoch a hlavne na šťastných obyvateľoch. Personál, je neodmysliteľnou súčasťou tejto skvelej komunity, ktorá robí všetko pre dobro a šťastie svojich klientov. Veríme, že sa nájde viac podobných zariadení, alebo aspoň toto zariadenie bude slúžiť ako inšpirácia.

Predchádzajúci článok
Dočká sa hendikepovaný pár v kauze Sun Park Residence spravodlivosti?
Nasledujúci článok
Bezdomovec na invalidnom vozíku dlhodobo odmieta využívať služby azylového domu