Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vidieť a monitorovať vás RF-diár dokáže aj cez steny

07.01.2021

Technológiu neinvazívneho sledovania, ktorá nepoužíva odposluchy, ani kamery a napriek tomu je spoľahlivá

Vidieť a monitorovať vás RF-diár dokáže aj cez steny

Technológiu neinvazívneho sledovania, ktorá nepoužíva odposluchy, ani kamery a napriek tomu je spoľahlivá a veľmi presná vyvinuli vedci z Laboratória počítačovej vedy a umelej inteligencie v MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Lab /  CSAIL). Nazvali ju RF-diár.

 

Humorista by povedal, že vidieť cez steny nie je žiadny problém, stačí otvoriť dvere, alebo nazrieť cez okno. Monitorovať dianie v miestnosti je však možné aj bez kamerového systému, pretože tento významným spôsobom narúša súkromie dotknutých osôb. Práve kamery sa pritom často používajú na dohľad nad staršími, prípadne nemocnými osobami odkázanými na opatrovanie.

Že to ide aj inak dokazujú vedci z MIT, ktorí sa už dlhšie zaoberajú vývojom technológií, ktoré by pomocou umelej inteligencie dokázali interpretovať informácie o stave prostredia a na ich základe monitorovať dianie v danej miestnosti, alebo lokalite. Vyvinuli systém, ktorý využíva (odrazené) rádiové signály na sledovanie pohybu a aktivít osoby bez potreby jej vizuálneho snímania. Navrhnutý systém by mohol pomôcť opatrovateľom udržiavať si prehľad o zverených ľuďoch a zároveň zachovať ich súkromie.

 

Novovyvinutý RF-diár dokáže generovať popisy aktivít a interakcií osoby s objektmi vo forme textu. Tím CSAIL už použil tento systém v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti na monitorovanie ľudí s problémami vrátane Parkinsonovej choroby, demencie a ochorenia COVID-19.

Pomocou hĺbkového strojového učenia vyškolili vedci tento systém v kombinácii s mapou životného priestoru v monitorovaných miestnostiach. Strojové učenie prebiehalo na základe porovnávania dát z videoanalýzy a monitorovania rádiofrekvenčných signálov v tom istom čase. Systém pritom sám žiadne RF žiarenie negeneruje, len monitoruje odrazené elektromagnetické vlny, ktoré ovplyvňuje každý z nás, keď sa pohybuje -alebo nehýbe, v priestore.

Vedci vyškolili systém na analýzu rádiových signálov odrazených ľuďmi, ktorí v sledovaných priestoroch vykonávali známe činnosti, a následne bol schopný kategorizovať aj činnosti iných ľudí na úplne nových miestach s využitím poznatkov, ktoré získal prostredníctvom učenia.

Naviac RF-diár môže identifikovať činnosti, ako je spánok, čítanie, varenie, či pozeranie televízie a predmety, ako sú notebooky. Tento systém dokáže presne klasifikovať viac ako 30 aktivít v domácnosti počas viac ako 90 percent času. Na rozdiel od kamerových systémov bez nočného videnia, nie je odkázaný na svetlo, takže funguje rovnako spoľahlivo aj v úplnej tme.

 

S cieľom komercializácie plánujú vývojoví pracovníci prispôsobiť systém pre domácnosti aj nemocnice a zariadenia pre seniorov.

 

Zdroj: Techbox.dennikn.sk

Predchádzajúci článok
Zabránenie prevráteniu a prevencia kolízií pre invalidné vozíky
Nasledujúci článok
Ochrnutým ľuďom pomôžu exoskeletony ovládané mozgom