Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vo Vejprtoch zomrelo osem ľudí pri požiari domova pre zdravotne postihnutých

29.01.2020

Pri požiari, ktorý v sobotu ráno vypukol v domove pre mentálne a fyzicky postihnutých zahynulo osem ľudí

Vo Vejprtoch zomrelo osem ľudí pri požiari domova pre zdravotne postihnutých

Pri požiari, ktorý v sobotu ráno vypukol v domove pre mentálne a fyzicky postihnutých v západočeskom meste Vejprty v okrese Chomutov, zahynulo osem ľudí. Záchranári museli ošetriť tridsať osôb. O život bojujú dvaja zranení. Medzi zranenými sú obyvatelia zariadenia aj personál.

       V zariadení sa nachádzalo 35 klientov a traja pracovníci. Podľa predbežných informácií sa požiar rozšíril do objektu z kultúrnej miestnosti.

       Ako najskôr informoval hovorca záchrannej služby Ústeckého kraja, jednalo sa o požiar v domove dôchodcov, ale v skutočnosti šlo o domov pre osoby s mentálnym a kombinovaným postihnutím v domove Kavkaz.

       Požiar vypukol krátko pred piatou hodinou. Pre nepriaznivé počasie nemohol vzlietnuť záchranársky vrtuľník z Prahy. Na mieste zasahovalo sedem zdravotníckych posádok vrátane dvoch nemeckých, keďže Vejprty ležia na hraniciach s Nemeckom. Pomáhali tiež zdravotníci z Karlovarské­ho kraja.

„Požiar v domove bol na operačné stredisko nahlásený o 4.49, už sa ho podarilo lokalizovať a ďalej sa nešíri,“ vyjadril sa operačný dôstojník Hasičského záchranného zboru Ústeckého kraja. Príčiny tragédie neboli bezprostredne zná­me.

       Na mieste zasahovala aj polícia, ktorá prípad vyšetruje ako všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti. Záchranná služba vyhlásila mimoriadnu udalosť. Na miesto nešťastia zamieril aj generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Drahoslav Ryba.

       Hasiči boli na mieste požiaru desať minút od jeho nahlásenia. Na mieste to pre médiá uviedol český premiér Andrej Babiš.

       Viktor Koláček, riaditeľ Mestskej správy sociálnych služieb Vejprty, požiada o krízovú intervenciu pre klientov i pracovníkov domova. „Tí ľudia boli súčasťou obce, starostka je z toho zdrvená,“ uviedol Babiš v prvej reakcii na mieste. Pri požiari sa zhruba tri desiatky ľudí aj nadýchali dymu.

       Podľa Babiša je potrebné zistiť, či v objekte boli snímače detekujúce dym. „Hasiči boli na mieste de facto desať minút od momentu, kedy dostali informáciu,“ dodal premiér.

       Ako prvá dorazila na miesto miestna jednotka hasičov. Starostka obce Jitka Gavdunová uviedla, že nebyť rýchleho zásahu záchranárov, bolo by obetí oveľa viac. V domove bolo 35 klientov. Senzory podľa nej boli iba na toaletách, kam klienti chodili fajčiť. Starostka dodala, že pracovníci ústavu nemajú možnosť klientom odobrať napríklad zapaľovače.

       Sústrasť pozostalým vyjadril na sociálnych sieťach okrem Babiša aj minister vnútra Jan Hamáček i ministerka sociálnych vecí Jana Maláčová.

       Prezidentka SR Zuzana Čaputová poslala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi sústrastný telegram v súvislosti s nedeľným požiarom. Informoval jej hovorca Martin Strižinec.

„S hlbokým zármutkom som prijala správu o obetiach na životoch a desiatkach zranených, ktoré spôsobil požiar v domove pre osoby so zdravotným postihnutím vo Vejprtoch v okrese Chomutov. V mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadruje Vám, rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť a zraneným skoré uzdravenie,“ uvádza sa v telegrame.

 

Zdroj: Spravy.pravda.sk

Predchádzajúci článok
Počas testovacej jazdy havaroval prototyp elektrického invalidného vozíka
Nasledujúci článok
Dobrovoľná zbierka Novozámčanov pre postihnuté deti