Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vozíčkár a autista snívajú o spoločnom štarte v Le Mans. Teraz zbierajú prvé trofeje.

11.05.2022

Aaron Morgan a Bobby Trundley chcú dokázať, že i pretekári s telesným či vývojovým hendikepom môžu vo svete rýchlych kolies uspieť.

Vozíčkár a autista snívajú o spoločnom štarte v Le Mans. Teraz zbierajú prvé trofeje.

Aaron Morgan zostal pripútaný na vozík a Bobby Trundley je autista. Napriek tomu majú obaja niečo spoločné. Ako prvá posádka s postihnutím vyrazili do závodov britského šampionátu športových British GT.

Ba čo viac, piloti vo fialových overaloch Teamu Brit dokázali s McLarenom 570S GT4 koncom apríla v Oulton Parku vybojovať druhé miesto vo svojej kategórii Pro/Am GT4.

 

Skúsenosti získané v britskej sérii slúžia k tomu, aby sa Morgan a Trundley mohli časom posunúť do silnejších áut a tam si splniť veľký sen: byť členmi prvého tímu v dvadsaťštyrihodinovke v Le Mans, v ktorom sa budú striedať iba postihnutí jazdci.

 

31ročný Morgan zažíva trochu trpké výročie, práve je polovicu života na vozíku. Ako pätnásťročný spadol na motokrosovej motorke tak nešťastne, že si poranil chrbticu a zostal od pása nadol ochrnutý.

To mu nevzalo chuť do závodenia a ako najmladší parašportovec v histórii získal britskú pretekársku licenciu. Po štarte v pohári identických áut BMW sa predvlani spojil s Teamem Brit. V jeho farbách sa dal dohromady s 22ročným Trundleym.

 

Ten od narodenia zápasí s autizmom. Ale ani táto vývojová porucha mu nezabránila stať sa automobilovým závodníkom. Pre Trundleyho prípravu sú dôležité simulátory, na ktorých denne trávi hodiny virtuálnym závodením. Naviac tak kompenzuje svoju abnormálnu sociálnu interakciu, pretože tu môže trénovať úplne sám.

"Laserové skenery prenášajú do simulácie každú nerovnosť trate či obrubníkov, aby sa zážitok čo najviac priblížil skutočnosti. Virtuálne závody sú tiež cenným nástrojom pre závodenie so skutočnými autami. Pochytíte základné zvyklosti a precvičíte sa v nich predtým, ako prvýkrát vyrazíte na trať. A taktiež tým ušetríte množstvo peňazí," vysvetlil mladý jazdec.

 

V Oulton Parku sa posádka Morgan-Trundley nestratila a dokázala pokoriť mnoho rivalov s rovnako výkonnými autami GT4.

 

"Aaron i ja sme sa toho hodne naučili a s každým závodom sa budeme ďalej zlepšovať," uviedol v cieli Trundley, ktorý sa i so svojim parťákom už tešia na ďalší závod British GT.

 

Zdroj: Sport.aktualne.cz

Predchádzajúci článok
Daniel bol po útoku v kóme, rodičia ho vrátili do života.
Nasledujúci článok
Marek, ktorý je po mozgovej mŕtvici, to s trojkolkou znovu rozbehne