Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vozíčkár, ktorý realizuje extrémny šport! Zvládne salto vzad na vozíku

23.06.2022

Aaron James Fotheringham sa narodil v americkom Las Vegas s ochorením známym ako rázštep chrbtice

Vozíčkár, ktorý realizuje extrémny šport! Zvládne salto vzad na vozíku

Táto oslabujúca vrodená vada postihuje vývoj chrbtice a miechy a rovnako ako v Aaronovom prípade zvyčajne vedie ku strate pohyblivosti.

 

Aaron nemohol chodiť, ale i napriek tomu bol aktívnym batoľaťom a čoskoro zvládol používanie detského chodítka a neskôr aj barlí. Ale práve prechod na invalidný vozík ho inšpiroval k objavu, ktorý mu zmenil život a ktorý ho doslova nasmeroval na novú dráhu.

Aaron, jeden zo šiestich adoptovaných detí, vyrastal a sledoval svojho staršieho brata Briana, ako brázdi miestny skatepark na BMX. Aaron sa neuspokojil iba s prizeraním sa, ale nakoniec zobral dosť odvahy, aby si to vyskúšal na svojom vozíku, a s pomocou Briana a svojho otca Steva sa spustil z 1,22 m vysokej rampy. Aj napriek ťažkému pádu sa Aaron oprášil a skúsil to znova.

Od tej doby Aaron rozvíja a propaguje šport WCMX alebo motokros vozíčkárov, adaptáciu skateboardingu a kaskadérskej jazdy na BMX pre vozíčkárov. S jeho skúsenosťami na vozíku sa vyvíjala i zložitosť jeho trikov, od carvingu a grindingu až po hand-planting a power-sliding. Neexistuje nič, čo by neskúsil, tento prístup ho posunul k medzinárodnej kariére kaskadéra extrémnych športov.

Aaron získal svoj prvý certifikát Guinnessovej knihy rekordov v roku 2008 za prvé salto vzad na vozíku, ktoré predviedol v skateparku Doc Romeo vo svojom domovskom meste Las Vegas. V skutočnosti zvládol salto vzad na vozíku už dva roky predtým, ale iba jeho oficiálne zdokumentované salto z roku 2008 ho nasmerovalo k tomu, aby sa stal niekoľkonásobným oficiálnym rekordmanom. 

 

Zdroj: TvujMagazin.cz

Predchádzajúci článok
Vozíčkári pomáhajú vozíčkárom. Každý rok má vážny úraz dvesto ľudí
Nasledujúci článok
ROZHOVOR s Dagmar Bahurinskou o radostiach aj starostiach Centra Hrajka