Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vozíčkar pomáha podobne postihnutým

13.05.2019

Šikovný mechanik je schopný za 2-3 hodiny prerobiť automobil tak, aby ho mohol viesť aj človek s postihnutím nôh a často aj rúk

Vozíčkar pomáha podobne postihnutým

Šikovný mechanik je schopný za 2-3 hodiny prerobiť automobil tak, aby ho mohol viesť aj človek s postihnutím nôh a často aj rúk.

Libor je 45 ročný technik, ktorý je na hendikepovaný po úraze chrbtice a zasadá si do sedadla spolujazdca. Stáva sa z neho učiteľ. Je zároveň mechanikom pre firmu, ktorá sa zaoberá prerábkou áut pre imobilných jazdcov.

Pre ľudí na vozíku existujú autoškoly, takže viesť auto môžu. Problém ale niekedy býva so samotným autom, ktoré musí byť prerobené pre hendikepovaných šoférov.

„Najčastejšie sa jedná o ručné radenie, takže plyn a brzda sa ovládajú pákami pri volante. Väčšinou majú hendikepovaní šoféri automatickú prevodovku ale nie je problém im to nastaviť na manuálnu a elektronickú prevodovku. Je to o ich preferenciách,“ dodáva Libor.

Ako sám hovorí, medzi jeho „žiakmi“ sú z polovice ľudia, ktorí nikdy predtým nejazdili. Ale aj tí najmenej zdatní zvládnu ovládanie do pol hodinky.

Po úraze ostal na vozíku. Asi rok si hľadal robotu v severných Čechách ale bezúspešne. Z nehody, pri ktorej ochrnul od pása dole, si nič nepamätá, lebo stratil pamäť. Po čase dostal tip na firmu pri českom mesta Tábor, kde hľadali technika do firmy, ktorá upravuje vozidlá pre potreby imobilných šoférov.

„Ozval som sa priamo majiteľovi firmy Api. Dal mi auto a povedal, nech idem. A ja som skutočne šiel. Som rád, že pomáham ľuďom s podobným ale často aj horším osudom, ako mám ja“, uviedol.

Vo firme pomáha prichádzať so stále novými riešeniami. Auto je možné upraviť tak, aby sa nastupovalo smerom od kufra. V takomto prípade môže človek ostať na vozíku a nie je potrebné presadanie, ktoré je často pomerne náročné.

Vo firme upravujú auto vždy podľa požiadaviek a špecifík klienta. Niekedy chcú prerobiť riadenie, inokedy vstup do auta. Pracuje v nej 30 zamestnancov a technikov v piatich regiónoch. Ročne takto upravia vyše 1600 áut, ktoré našli svojich majiteľov po celej Európe ale aj v USA. Pre postihnutých šoférov v Čechách a na Slovensku takto minulý rok upravili okolo 100 áut.

 

Zdroj: Novinky.cz

Predchádzajúci článok
Dvere na stanici majú slúžiť hendikepovaným. Aká je realita?
Nasledujúci článok
Ľudia sa mu zložili na nový handbike. Za 2 dni