Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Vozíčkári pomáhajú vozíčkárom. Každý rok má vážny úraz dvesto ľudí

23.06.2022

Tridsaťštyriročná Hana Doležalová z Vrchlabí si pred viac než desiatimi rokmi pri páde z bicykla zlomila hornú hrudnú chrbticu a poranila miechu

Vozíčkári pomáhajú vozíčkárom. Každý rok má vážny úraz dvesto ľudí

Od tej doby je na vozíku. Život sa jej obrátil naruby, športových aktivít sa ale nevzdala. Naopak našla si tie, ktoré zvláda, prinášajú jej radosť, voľnosť a čas strávený s priateľmi – napríklad lyžovanie na bežkách v sede, jachting či orientačný beh. Spoločne s partnerom tiež vychováva syna, ktorého porodila už po úraze.

Zároveň sa zapojila do unikátnej sociálnej služby „Peer mentoring“ spadajúci pod Českú asociáciu paraplegikov – CZEPA. Tá spočíva v tom, že skúsení vozíčkári pomáhajú tým novým. Každoročne totiž v Česku končí na vozíku asi dvesto ľudí. Pretože Doležalová má prehľad o športových kompenzačných pomôckach a skúsenosti z tehotenstva a materstva na vozíku, vie im odovzdať mnoho cenných rád. „Viem, čo všetko musí taký človek na začiatku riešiť,“ hovorí Hana.

 

Snaží sa byť nápomocná v tom, aby sa ľudia, ktorým sa v sekunde zmenila životná perspektíva, mohli čo najskôr vrátiť do aktívneho života. A s čím sa na ňu obracajú? „Je to individuálne. Čo človek, to trochu iné potreby. Všeobecne sa ale veľa pýtajú na úpravy bývania. Riešime tiež auto, ktoré pre človeka na vozíku znamená druhé nohy. Pýtajú sa, aké sú možnosti úprav riadenia alebo ako tam nakladať vozík,“ odpovedá.

Ľudia tiež chcú poradiť, aký vozík si majú zaobstarať alebo ako zachádzať s telom, ktoré funguje inak než predtým, aby nedošlo napríklad k preležaninám. „Konzultujú so mnou i to, ako a kde môžu získať peniaze na rôzne pomôcky vrátane športových, akým spôsobom a o čo žiadať na Úrade práce,“ hovorí. Je toho podľa nej na riešenie dosť, a keď sa s tým človek osobne nestretne, nedá sa veru všetko naštudovať.

 

Psychická opora

Doležalová však ľudí na vozíku nielen sprevádza rôznymi spletitosťami, ale je im i psychickou oporou. „Mnohokrát stačí, že za niekým do rehabilitačného ústavu prídem a on prvýkrát vidí človeka na vozíku, ktorý funguje, ktorý príde autom. Keď sa bavíme o tom, že pracujem, doštudovala som a mám rodinu, je to pre nich nabudenie. Vidia, že to ide. A je to iné, než keď mu to hovorí hoci aj ten najlepší, chodiaci doktor,“ povedala. Veľakrát si až spätne uvedomí, akú úľavu ľuďom prináša.

Sociálna služba bola zaregistrovaná vlani na jar. Tým, ktorí takzvanú sociálnu rehabilitáciu druhým odovzdávajú, sa hovorí peer konzultanti. Peer pochádza z anglického slova rovný. Je to človek, ktorý má osobnú skúsenosť zhodnú alebo podobnú tomu, komu sa snaží pomôcť. „Vytipovali sme ľudí, ktorí sú po úraze už dlhšiu dobu a naučili sa s tým aktívne žiť,“ povedal vedúci služby Marek Jonczy.

 

Všetci prešli odborným výcvikom. „V súčasnej dobe máme jedenásť peer mentorov, ktorí pôsobia po celej Českej republike. Prvýkrát sa s človekom po úraze väčšinou stretávajú už v rehabilitačnom ústave. Náš pracovník sa mu predstaví a povie, čo je mu schopný ponúknuť,“ povedal Jonczy. Človek zároveň môže peery kontaktovať i sám a službu si objednať.

 

Peer Mentoring

Poslaním sociálnej služby, podporovanej Európskou úniou z operačného programu Zamestnanosť cez české ministerstvo práce a sociálnych vecí, je posilniť a povzbudiť ľudí po poranení miechy pri návrate do každodenného života. A to vďaka intenzívnej podpore človekom s podobnou životnou skúsenosťou.

 

Zdroj: Breclavsky.denik.cz

Predchádzajúci článok
Matka autistu nemá čím uhradiť zubára, muž zas zbiera peniaze na invalidný vozík.
Nasledujúci článok
Vozíčkár, ktorý realizuje extrémny šport! Zvládne salto vzad na vozíku