Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Zbytočne vyhodené peniaze - nie je ani bezbariérová lávka

04.04.2019

Celý projekt, ktorý zabezpečí bezbariérovosť stál mesto vyše 16 000 €.

Zbytočne vyhodené peniaze - nie je ani bezbariérová lávka

Plán bezbariérového prístupu do lesoparku v Trenčíne skončil inak, ako bolo plánované. Celý projekt, ktorý zabezpečí bezbariérovosť stál mesto vyše 16 000 €. V týchto dňoch pribudla bezbariérová lávka, v minulosti sa do parku dalo dostať jedine po schodoch.

Problémom však je, že na konci tejto bezbariérovej lávky je pre mamičky alebo človeka na invalidnom vozíku neprekonateľná prekážka v podobe 16 centimetrového schodu. Bezbariérová lávka tak v skutočnosti až tak bezbariérovou nie je.

Hovorkyňa primátora mesta Erika Ságová vysvetlila, že cieľom mesta je vybudovanie prepojenia medzi centrom mesta a sídliskom Juh systémom chodníkov a cyklotrás.

Lávka je aj so zábradlím a je zhotovená z ocele a nášľapnú plochu tvoria roštové prvky. Celkové náklady vyšli mesto na 16 535 €, z toho 10 000 € sa im podarilo získať prostredníctvom nadácie.

„Jedná sa o bezbariérové prepojenie Mariánskeho námestia s lesoparkom Brezina od otvoru v opevnení nad Karnerom sv. Michala, ktoré vyúsťuje na plochu pred Farským kostolom Narodenia Panny Márie. Pred rekonštrukciou boli tieto miesta spojené len pomerne dlhým a prudkým schodiskom, kade sa jednoducho ľudia na invalidnom vozíku alebo mamičky s deťmi nemohli dostať“ pokračuje Ságová.

Po celej dĺžke cyklotrasy postupne v budúcnosti pribudnú infotabule, lavičky a smetné koše, či odpočívadlá.
„Plánujeme na vybraných trasách zaviesť aj verejné osvetlenie, čím opäť zvýšime atraktivitu tohto miesta a veríme, že takto podporíme aj pohyb peších v meste,“ uviedol hlavný architekt mesta Trenčín Martin Beďatš. Ako sám dodáva mesto pri akejkoľvek dokumentácii myslí na pohyb chodcov, kočíkov a imobilných občanov a chcú docieliť, aby sa títo ľudia vedeli pohybovať po týchto trasách bez pomoci a zásahu druhých osôb. Tým má na mysli predovšetkým odstránenie akýchkoľvek bariér, ktoré bránia plynulému pohybu imobilných, čo mamičiek s kočíkom.

Lávka pri fare je tak prvou etapou debarierizácie Breziny a odstraňovania schodísk na trase.

 A práve táto lávka je už teraz problémom pre imobilných. Na konci lavičky je schod vysoký 16cm, ktorý vozíčkar nemá šancu prekonať. Ak by sa mu to aj podarilo, tak povyše lávky je chodník zhotovený z plochých kameňov, kade sa invalidný vozík pohybuje pomerne zložito. Aby toho nebolo málo, chodník je plný ostrých zákrut a je aj dosť strmý.

Redaktorka Pravdy sa rozhodla ukázať fotografiu schodíka imobilnému Vendelínovi Krivačkovi, ktorý hneď usúdil, že prekonať takýto schodík je pre človeka na vozíku prakticky nemožné.

„Schod je bariéra. Bežné vozíky sú schopné prekonať 5 až 7cm prekážku alebo schod ale toto je už priveľa,“ dodáva.

Mesto Trenčín sa vyjadrilo, že cieľom týchto úprav nie je sprístupnenie lesoparku imobilným občanom.
„Odstránenie bariér v lesoparku Breziny nespočíva v úprave pre imobilných , pretože to kvôli terénu ani nie je možné. Našim cieľom je vytvorenie lepších podmienok pre chodcov, kočikárky, cyklistom, deťom s trojkolkami alebo kolobežkami. Samozrejme zmeny sa majú dotknúť aj imobilných občanov, aj keď pri prekonávaní prekážok bude vo väčšine prípadov potrebná asistencia druhej osoby,“ uviedla hovorkyňa mesta.

Samotný schodík by mal v najbližšej dobe zmiznúť, pretože je súčasťou otvoru v historickom opevnení Trenčianskeho hradu. Po tejto úprave bude schodík odstránený a lávka bude pokračovať plynule na kamenný chodník v lesoparku.

 

Zdroj: Spravy.pravda.sk

Predchádzajúci článok
Ako v súčasnosti pomáhajú roboty hendikepovaným?
Nasledujúci článok
Hyperbarická oxygenoterapia