Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Zdravotne postihnutého Brita zadržiavali v imigračnom centre viac než 4 mesiace

12.04.2018

Sudca odmieta oslobodiť 53-ročného Paula Tatea, ktorý sa narodil vo Veľkej Británii a hovorí, že do zahraničia nikdy nevycestoval.

Zdravotne postihnutého Brita zadržiavali v imigračnom centre viac než 4 mesiace

Sudca odmieta oslobodiť 53-ročného Paula Tatea, ktorý sa narodil vo Veľkej Británii a hovorí, že do zahraničia nikdy nevycestoval.

53-ročný brit so zdravotným postihnutím, ktorý sa narodil vo Veľkej Británii a tvrdí, že nikdy nevycestoval do zahraničia, bol v posledných štyroch mesiacoch zadržiavaný v stredisku pre prisťahovalcov.

 

Paul Tate ostal po mozgovej príhode na invalidnom vozíku. Okrem toho má cukrovku, astmu a vysoký krvný tlak. V priebehu minulého týždňa žiadal o prepustenie na kauciu, ale sudca, ktorý  jeho žiadosť posudzoval ho odmietol oslobodiť a povedal: "Paul Tate sice tvrdí, že je britským občanom, no nepredložil nič, čo by to dokázalo." Jeho právny zástupca však začal súdne konanie proti tomuto rozhodnutiu za nezákonné zadržiavanie a hovorí, že jeho klient zúfalo žiada o prepustenie.

 

Britské médiá už pred časom informovali o prípadoch ľudí narodených v zahraničí, ktorí prežili väčšinu svojho života vo Veľkej Británii, ale čelia vyhosteniu, pretože ich imigračný status nebol nikdy formálne legalizovaný. Paul Tate však trvá na tom, že sa narodil v meste Bangor na severe Walesu a že nikdy neopustil Spojené kráľovstvo. Zástancovia boja za ľudské práva a právnici vyjadrili obavu, že britskí občania, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemajú pas, sa stávajú predmetom riešenia imigračných úradníkov.

 

Niektoré zdroje hovoria o tom, že sa Tate pri jednom z prešetrovaní prípadu jeho pôvodu zmienil o tom, že je občanom Spojených štátov amerických. Tate však toto tvrdenie výrazne odmieta.

Imigračný úrad vo Veľkej Británii požiadal v decembri 2017 orgány USA o vydanie cestovného dokladu pre vyhostenie do USA. V januári však USA odmietli poskytnúť vyžiadané cestovné doklady, pretože nemajú žiadny záznam o tom, že Tate je občanom USA. Paul Tate je tak už viac ako 4 mesiace zadržiavaný v imigračnom centre.

 

Po tom ako bol Tate krátko po narodení adoptovaný bolo jeho meno v rodnom liste zmenené. Jeho advokát teraz spolupracuje s členmi jeho rodiny, aby získal doklady dokazujúce, že je britským občanom.

O celý prípad sa začal zaujímať aj advokát pre ľudské práva Shoaib Khan, ktorý požiadal britské ministerstvo vnútra o vydanie dokumentácie počtu všetkých podobných prípadov – prípadov, kedy boli v centrách pre imigráciu a vyhostenie neoprávnene zadržiavaní britskí štátni príslušníci. K žiadaným dokumentom sa mu však nepodarilo dostať nakoľko sa príslušné úrady vyjarili, že neexistuje centrálny register riešených prípadov.

 

Celia Clarkeová, riaditeľka charitatívnej organizácie Sloboda pre zadržiavaných prisťahovalcov, na margo celej situácie uviedla: „ Neexistujúci dohľad nad zadržiavaním a rozhodnutiami o vyhostení z krajiny má za následok stav, kedy každý, kto má akékoľvek intenzívnejšie vzťahy s inou krajinou, ako aj dlhodobí obyvatelia Veľkej Británie či dokonca britskí občania, sa stali cieľovou skupinou pre kontrolu Imigračných úradov. Jediným spôsobom ako to zastaviť je úplne zrušiť neoprávnené zadržiavanie ľudí s cieľom ich vyhostenia.“

 

 

Zadržiavanie osoby so zdravotným postihnutím v imigračnom centre, kde podmienky absolútne nezodpovedajú potrebám človeka na invalidnom vozíku sú na úplnej hrane dodržiavania ľudských práv. o to viac v prípade, kedy nie je možné preukázať, že zadržiavaná osoba nemá bristský pôvod ako sama tvrdí.

 

 Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
EasyJet žiadal od paralypijskej športovkyne preukázanie jej zdravotného postihnutia
Nasledujúci článok
Pokračovanie prípadu o mladom páre na invalidných vozíkoch, ktorý bol podvedený pri kúpe bezbariérového bytu