Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Život s postihnutím: "Osobní asistenti sú mojimi ušami, rukami a telom"

19.04.2018

Nadia Clarkeová, ktorá má mozgovú obrnu a je úplne hluchá, zamestnáva až ôsmich osobných asistentov

Život s postihnutím:

Nadia Clarkeová, ktorá má mozgovú obrnu a je úplne hluchá, zamestnáva až ôsmich osobných asistentov, aby jej pomáhali študovať, pracovať, socializovať sa a cestovať.

 

Osobní asistenti výrazne zmenili kvalitu života Nadie Clarkeovej. "Bez osobných asistentov by som bola frustrovaná a myslím, že by to malo vplyv dokonca na moje duševné zdravie," vysvetľuje 25-ročná Nadia z West Yorkshire vo Veľkej Britániii, ktorá je na invalidnom vozíku kvôli mozgovej obrne a je úplne hluchá.

 

"Keby mali moji rodičia naďalej pokračovať v kompletnej starostlivosti o mňa a podporovali ma po všetkých stránkach,  mala by som pocit, že som fyzicky stále dieťa – navyše myslím, že by som bola veľmi osamelá."

 

Nadia Clarke je jednou z asi 70 000 postihnutých ľudí v Anglicku, ktorí dohromady zamestnávajú 145 000 osobných asistentov.

Nadia si zo svojho osobného rozpočtu platí až ôsmich osobných asistentov a tento typ pomoci využíva už od svojich 8 rokov. Vďaka podpore osobných asistentov môže čtudovať na vysokej škole, pracovať v oblasti vzdelávania detí, mladých ale aj dospelých, ktorí sa učia používať alternatívnu augmentatívnu komunikáciu a snažia sa osamostatniť od svojej rodiny.

 

„Osobní asistenti sú dôležití preto aby som dokázala komunikovať s okolitým svetom keďže som nepočujúca, vďaka nim dokážem žiť aj spoločenský život – sú mojimi ušami, rukami a telom - a znamenajú pre mňa aj emocionálnu a psychologickú podporu," vysvetľuje Nadia.

 

Nadina rodina patrí medzi zanietených cestovateľov a rovnako aj ona sama. Aj vďaka podpore dvoch osobných asistentov si tak pred dvoma rokmi bola schopná splniť jeden zo svojich cestovateľských snov, keď strávila mesiac cestovaním v Austrálii, Hong-Kongu a Singapure.

 

Jednou z jej asistentov bola Melanie Tipladyová, ktorá s Nadiou pracuje už štyri roky a pomáhala jej aj s plánovaním celej cesty. Melanie zo zážitkov z cestovania rada spomína napríklad na to, ako sa snažila udržať „krok“ s Nadiou na tanečnom parkete v nočnom klube v meste Cairns až do ranných hodín. Nadii naozaj energia a životná sila nechýba.

 

"Osobní asistenti mi pomohli aby som mala možnosť ochutnať aj niektoré koktaily a keď som už mala odvážnejšiu náladu a chuť tancovať, no stále to bolo bezpečné, pomohli mi vstať z invalidného vozíka a trochu si zatancovať. Vďaka tomu, že mi do posunkovej reči prekladajú to, čo sa okolo mňa hovorí mi pomáhajú sa socializovať a umožňujú mi tak sa s ľuďmi zhovárať,“ hovorí Nadia.

 

Vďaka podpore Melanie sa Nadia mohla zúčastniť hudobného festivalu, vidieť veľký ohňostroj v Londýne a tráviť dostatok času so svojim synovcom Nedom.


"Nadia má toľko energie, entuziazmu a nadšenia, že chce žiť aktívny život presne ako všetci ostatní.  Za tie dlhé rky počas ktorých využíva intenzívne služby osobných asistentov sa pri nej vystriedali už mnohí, ktorí boli príliš plachí, hanbliví alebo ochranársky a moralizujúci - alebo len jednoducho v sebe nenašli dosť energie udržať s Nadiou jej aktívne tempo," hovorí Melanie, ktorá pravidelne udržiava kontakty s ostatnými siedmymi osobnými asistentmi prostredníctvom sociálnych sietí.

 

Melanie okrem toho pracuje na špeciálnej škole, ktorá ponúka individuálnu podporu a je osobnou asistentkou pre dvoch ďalších ľudí. "Byť osobnou asistentkou pre mňa veľa znamená. Dodáva mi to pocit naplnenia a mám rada pocit, že dokážem svojou pomocou niekomu obohatiť život.“

 

Vďaka tomu, že Nadia dostala v živote možnosť si sama najať svojich osobných asistentov a sama si určiť svoje denný režim a stanoviť si vlastné plány, získala kontrolu nad vlastným životom. Nie je o ňu „len postarané“ ale náplň práce jej asistentov je umožniť jej žiť.

 

Ďalším podobným príkladom, kedy podpora osobných asistentov doslovne dala zdravotne postihnutému možnosť žiť kvalitnejší a naplnenejší život je prípad Audree Shephard. Audree strávila 10 mesiacov v ústavnej starostlivosti skôr než sa rozhodla využiť služby osobných asistentov. Audree trpí začínajúcou demenciou a po úraze nohy ostala na invalidnom vozíku.

Vďaka tomu, že Audree zmenila ústavnú starostlivosť za pomoc osobných asistenetov získala späť svoju slobodu a kontrolu nad vlastným životom. Jej rodina tvrdí, že zmena spôsobu staristlivosti jej doslova zachránila život.

 

Laura Sewell je už štyri roky jej osobnou asistentkou a o Audree hovorí, že je najšťastnejšia s ružovým vankúšikom položeným na nohách, obľúbenou knihou v rukách a vždy rovnako umiestneným plyšovým medveďom.

"Nosievam jej moje fotky a rozprávam o svojom dni; má rád, keď sa s ňou hovorí pokojným hlasom  a rada počúva čo robím. Vie, kto som, a že jej neubližujem, "hovorí Sewell, ktorá svoj čas delí medzi prácou asistentky a prácou v škôlke.

 

Je veľmi dôležité aby vzťahy medzi osobnými asistentmi a pacientami boli na dobrej úrovni a fungovali. Aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že ľudia s demenciou sú len pasívnymi príjmateľmi opatery, nie je to pravda a práve preto je dôležité mať správneho osobného asistenta. Rovnako pre ľudí so zdravotným postihnutím je výber osobného asistenta kľúčový, jeho každodenná spoločnosť a spôsob akým sa správa a stará o svojho pacienta dodáva postihnutému pocit dôstojnosti a porozumenia. Často dokáže navrátiť chuť do života a ovplyvňuje kvalitu života.

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Pokazený výťah zo mňa spravil väzňa vo vlastnom dome. Rozhodol som sa bojovať za svoje práva.
Nasledujúci článok
"Musí to fungovať lepšie ako manželstvo": Práca osobných asistentov v sociálnej starostlivosti