Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Zomrel fotograf Tibor Kováč - fotograf udalostí z augusta 68

13.06.2019

Postrelili ho do hlavy, keď sa vracal domov. Následkom zranení ostal na vozíku.

Zomrel fotograf Tibor Kováč - fotograf udalostí z augusta 68

Postrelili ho do hlavy, keď sa vracal domov. Následkom zranení ostal na vozíku.

Známy fotograf Tibor Kováč zomrel v nedeľu 9.6. v skorých ranných hodinách v jednej z košických nemocníc. TASR to potvrdila jeho manželka Anežka Kováčová. Tibor Kováč sa dožil 82 rokov a zomrel o piatej ráno na celkové zlyhanie organizmu.

Fotografa ťažko zranili 21.augusta 1968, keď robil fotoreportáž z obsadzovania Slovenska vojskami Sovietskeho zväzu. Podľa jeho vyjadrení nešlo o zblúdilú guľku, ktorá ho zasiahla omylom.

Rusi vtedy podľa neho strieľali do všetkého, čo sa pohlo. Aj napriek tomuto závažnému incidentu sa mu v ten deň podarilo spraviť sériu fotografií, ktoré 20 rokov skrýval vo svojom invalidnom vozíku. Bál sa totiž Štátnej bezpečnosti ale napriek tomu jeho fotky neskôr vyšli aj v zahraničí.

Po páde komunistického režimu ho rehabilitovali a patril medzi najťažšie telesne postihnutých svedkov vtedajších udalostí.

Česť jeho pamiatke.

 

Zdroj: TASR.sk

Predchádzajúci článok
Ako pokračuje púť vozíčkara Langera do Compostely?
Nasledujúci článok
Je na vozíku ale nebojácne kritizuje Putina