Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Zriedkavé ochorenie dostalo mladú ženu na invalidný vozík. Začalo obyčajnou bolesťou v krku.

28.08.2019

Keď mala Helen Finchman z britského Walesu len 21- rokov, zobudila sa v jedno ráno s nepríjemnou bolesťou krku

Zriedkavé ochorenie dostalo mladú ženu na invalidný vozík. Začalo obyčajnou bolesťou v krku.

Keď mala Helen Finchman z britského Walesu len 21- rokov, zobudila sa v jedno ráno s nepríjemnou bolesťou krku. Bolesti nepripisovala žiadnu váhu, předpokládala totiž, že sa len zle vyspala. O niekoľko hodín však začala pociťovať ťažobu a nepríjemný pocit aj na hrudi a tak si ľahla do postele.

Keď bolesť ani po chvíli neustupovala, Helen sa zmocnila panika a rozhodla sa zavolať si záchranku. Kým však dorazila pomoc Helen už nedokázala sama ani chodiť. Nasledujúci deň jej v meste Swansea, kam ju previezli do nemocnice Morriston, diagnostikovali zriedkavé ochorenie nazývané priečna myelitída. Teraz už 24-ročná Helen už počas vyšetrenia nereagovala na testovanie reflexov a nedokázala si utrieť ani slzy. Toto zriedkavé ochorenie diagnostikujú vo Veľkej Británii ročne až 300 ľuďom, no v súčasnosti naň neexistuje žiaden liek.

Po 6 mesiacoch v nemocnici strávila Helen ďalších 12 mesiacov rehabilitáciami. Vďaka nim sa jej podarilo rozhýbať ruky, no okrem toho, že sa dokáže sama najesť, nezvládne žiadne iné zložitejšie úkony. Potrebuje starostlivosť v plnej miere. Momentálne žije v špeciálne upravenom byte na prízemí. Je odkázaná na odbornú starostlivosť, ktorú má zabezpečenú na 7 hodín denne.

„Veľmi si vážim starostlivosť, ktorú mi poskytujú, ale rada by som bola schopná robiť veci sama ako ktorýkoľvek iný 24-ročný človek. Rada chodievam mimo domu, pretože som v ňom bola uväznená až príliš dlho,“ hovorí Helen.

Helen sa najviac zo všetkého túži stať nezávislá, no od štátu má nárok len na 15min fyzioterapie týždenne, čo je neuveriteľne málo.

Mám pocit viny za to, že musím žiadať o podporu iných, avšak nemám zlomeninu nohy, ktorá sa vylieči za 6 týždňov,“ znejú slová Helen. Jej priateľ Simon Green organizuje sériu podujatí, aby vyzbieral peniaze a pomohol Helen získať intenzívnu fyzioterapeutickú liečbu.

 

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Lukáš s mozgovou obrnou toho videl viac ako zdraví rovesníci (+ tipy na výlet)
Nasledujúci článok
Tipy na bezbariérové výlety